Türkiye'nin makroekonomik göstergeleri üzerinde finansal krizlerin etkisinin incelenmesi
Examining the effects of financial crises on türkiye's macroeconomic indicators
  1. Tez No: 959308
  2. Yazar: DENİZ KHOLOUSI DERAKHSHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİGAR ALEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tezde, Türkiye'de geçmişte yaşanan finansal krizlerin ekonomi üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Çalışmada özellikle büyüme, enflasyon, işsizlik ve dış ticaret göstergeleri üzerinde durulmuş ve bu göstergelerin kriz dönemlerinde nasıl değiştiği incelenmiştir. 1994, 2001, 2008 ve 2018 krizleri örnek alınarak hem teorik bilgilerden yararlanılmış hem de yıllık verilerle ekonometrik analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda, krizlerin özellikle enflasyon ve dış ticaret üzerinde daha belirgin etkiler bıraktığı görülmüştür. Büyüme ve işsizlik göstergelerindeki değişimler ise krizin süresine ve niteliğine göre farklılık göstermektedir. Bu bulgular, Türkiye ekonomisinin krizlere karşı hassas olduğunu ve ileride yaşanabilecek benzer durumlara karşı önceden önlem alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı yalnızca akademik bir değerlendirme değil, aynı zamanda politika yapıcılara yol gösterebilecek öneriler sunmaktır. Bu çalışmanın amacı araştırmalarda destek olmak ve yeni bir değerlendirme ve bakış açısı sunmaktır bu nedenle kriz dönemleri ayrıntılı şekilde ele alınmış ve bulgular ampirik yöntemlerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the effects of past financial crises on the Turkish economy. The study focuses particularly on growth, inflation, unemployment, and foreign trade indicators, analyzing how these variables changed during crisis periods. Using the crises of 1994, 2001, 2008, and 2018 as case studies, both theoretical insights and econometric analyses based on annual data were employed. The findings reveal that crises left more pronounced impacts on inflation and foreign trade, while the changes in growth and unemployment varied depending on the duration and nature of each crisis. These results indicate that the Turkish economy is highly vulnerable to crises and highlight the need for precautionary measures against potential future shocks. The aim of this study is not only to provide an academic assessment but also to offer policy recommendations. Therefore, crisis periods have been examined in detail, and the findings were supported with empirical methods to contribute to further research and present a new perspective.