Aydın ekolojik koşullarında iki farklı silajlık soya çeşidinde su kısıtının verim ve kalite özelliklerine etkisi
Effect of water limitation on yield and quality characteristics of two different soybean varieties in aydin ecological conditions
- Tez No: 959322
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma, Aydın ekolojik koşullarında uygulanan kısıtlanmış su seviyelerinde su kısıtının Yemsoy ve Yeşilsoy silajlık soya fasulyesi çeşitlerinin verim ve kalite özelliklerine etkisini tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Materyal ve Yöntem: Araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Üretim Çiftliği arazisinde 2023 yılı vejetasyon döneminde tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ana parsellerde sulama seviyesi uygulamaları, alt parsellerde çeşit faktörü yer almıştır. Araştırma materyali olarak silajlık soya fasulyesi (Glycine max. L. Merr.)'nin Yemsoy ve Yeşilsoy çeşitleri kullanılmış, materyaller Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden temin edilmiştir. Çalışmada üç farklı sulama seviyesi (%100, %75, %50) uygulanmıştır. Yapılan araştırmada; bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitki gövde çapı, ilk bakla yüksekliği, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, asit deterjan lif (ADF), nötr deterjan lif (NDF), protein oranı ve kuru madde oranı incelenmiştir. Bulgular: Çalışma sonucunda; en yüksek bitki boyu, bitkide dal sayısı, bitkide gövde çapı, ilk bakla yüksekliği, yeşil ot verimi, kuru ot verimi ve kuru madde oranı değerleri Yemsoy çeşidinde ölçülmüştür. Yeşil ot verimi sonuçları çeşitler arasında önem arz etmekte olup en yüksek yeşil ot verimi değeri Yemsoy çeşidinde 7.241,3 kg/da ve en yüksek kuru ot verimi yine Yemsoy çeşidinde 3.213,0 kg/da olarak bulunmuştur. ADF, NDF ve protein oranı değerleri Yeşilsoy çeşidinde daha yüksek bulunmuş olup, en yüksek protein oranı %23,75 ile Yeşilsoy çeşidinin %50 sulama seviyesi uygulamasında ölçülürken, en yüksek kuru madde oranı %90,40 ile Yemsoy çeşidinin %100 sulama seviyesi uygulamasında ölçülmüştür. Sonuç: Silajlık soya bitkisinde sulama seviyesi uygulamasının verim özelliğini önemli derecede etkilediği tespit edilmiştir. En yüksek verim %100 sulama uygulamasından elde edilmiştir. Yemsoy çeşidi incelenen değerlerin yaklaşık olarak tümünde Yeşilsoy çeşidinden yüksek değerlere sahip olmuştur. Su kısıtından Yeşilsoy çeşidine göre daha az etkilendiği ön görülen Yemsoy çeşidinin daha iyi olduğu görülmüş ve bu çeşidin tavsiye edilebileceği sonucuna varılmıştır. Anahtar kelime: Silajlık soya, Yemsoy, Yeşilsoy, Su kısıtı, Aydın, Verim ve kalite
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effect of water restriction at restricted water levels applied in Aydın ecological conditions on the yield and quality characteristics of Yemsoy and Yeşilsoy silage soybean varieties. Materials and Methods: The research was conducted at the Experimental Research and Production Farm of the Faculty of Agriculture, Adnan Menderes University, Aydın, during the 2023 vegetation period, using a split-plot design with three replications in randomised blocks. The main plots included irrigation level treatments, while the subplots included the variety factor. The research material consisted of the Yemsoy and Yeşilsoy varieties of silage soybean (Glycine max. L. Merr.), obtained from the Eastern Mediterranean Agricultural Research Institute. Three different irrigation levels (100%, 75%, 50%) were applied in the study. In the study, plant height, number of branches per plant, plant stem diameter, first pod height, green forage yield, dry forage yield, acid detergent fibre (ADF), neutral detergent fibre (NDF), protein content, and dry matter content were examined. Findings: As a result of the study, the highest plant height, number of branches per plant, stem diameter, first pod height, green forage yield, dry forage yield, and dry matter ratio values were measured in the Yemsoy variety. The green forage yield results were significant among the varieties, with the highest green forage yield value measured at 7,241.3 kg/da in the Yemsoy variety. The highest dry forage yield was also found in the Yemsoy variety at 3,213.0 kg/da. ADF, NDF, and protein content values were higher in the Yeşilsoy variety, with the highest protein content of 23.75% measured in the plot of the Yeşilsoy variety where 50% irrigation was applied, while the highest dry matter content of 90.40% was measured in the plot where the Yemsoy variety was grown with 100% irrigation. Conclusion: It was observed that irrigation level application significantly affects the yield characteristics of silage soybean plants. The highest yield was obtained from the 100% irrigation application. It was observed that the Yemsoy variety had higher values than the Yeşilsoy variety in approximately all of the examined values. It was concluded that the Yemsoy variety, which is expected to be less affected by water stress compared to the Yeşilsoy variety, is superior and can be recommended. Keys words: Silage soybean, Yemsoy, Yeşilsoy, Water constraint, Aydın, Yield and quality