Kronik hemodiyaliz hastalarında interdiyalitik kilo artışının susama indeksi, biyoimpedans analiz ve serum copeptin düzeyleri ile ilişkisi
The relationship between interdialytic weight gain and thirst index, bioimpedance analysis, and serum copeptin levels in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 936982
  2. Yazar: CANSU ALTINOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN CEBECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kronik hemodiyaliz hastalarında susama şiddeti ile serum copeptin düzeyi, volüm durumu ve interdiyalitik kilo artışı (IDKA) arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 81 kronik hemodiyaliz hastasının susama şiddeti, Vizüel Analog Skala ve Diyaliz Susuzluk Envanteri anketi ile ölçüldü. Uzun diyaliz bekleme süresi öncesi ve sonrasında biyoimpedans analizi, serum copeptin düzeyleri analiz edildi. IDKA, interdiyalitik kilo alımı/kuru ağırlık x100 formülü ile hesaplandı. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 54,6 ± 16,3 yıl olup, %55,6'sı erkekti. Hastaların interdiyalitik dönemde kilo artış yüzdesi ortancası %4,57 (IQR 3,14-5,52) idi. Serum copeptin düzeyi, hemodiyaliz çıkışında ortanca değeri 5,97 pmol/l (IQR: 2,91–9,74) iken, girişte 3,34 pmol/l (IQR: 2,00–8,57) idi (p = 0,003). Vizüel Analog Skala'ya göre hastaların hafif düzeyde susama %59,3 iken, orta–şiddetli düzeyde susama %40,7 saptandı. Hastaların Diyaliz Susuzluk Envanteri anketi skorlarının ortalamaları 23,9 ± 4,1 idi. Orta–şiddetli susama skoru olan hastalarda hafif düzeyde susama skoru olanlardan copeptin düzeyleri daha yüksekti (p=0,013) ve orta–şiddetli susama skoru olan hastalarda hemodiyaliz giriş copeptin düzeyi çıkış düzeyine göre azalmaktaydı (p=0,015).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the relationship between thirst severity and serum copeptin levels, volume status, and interdialytic weight gain (IDWG) in chronic hemodialysis patients. Materials and Methods: Thirst severity of 81 chronic hemodialysis patients was assessed using the Visual Analog Scale and the Dialysis Thirst Inventory. Bioimpedance analysis and serum copeptin levels were evaluated before and after the long interdialytic interval. IDWG was calculated using the formula: interdialytic weight gain/dry weight × 100. Results: The mean age of the patients was 54.6 ± 16.3 years, and 55.6% were male. The median percentage of IDWG was 4.57% (IQR: 3.14–5.52). Median serum copeptin level was 5.97 pmol/L (IQR: 2.91–9.74) after dialysis and decreased to 3.34 pmol/L (IQR: 2.00–8.57) before dialysis (p = 0.003). According to Visual Analog Scale, 59.3% of patients had mild thirst, while 40.7% had moderate-to-severe thirst. The mean Dialysis Thirst Inventory score was 23.9 ± 4.1. Patients with moderate-to-severe thirst had significantly higher copeptin levels than those with mild thirst (p = 0.013), and in this group, pre-dialysis copeptin levels significantly decreased post-dialysis (p = 0.015).