Romantik ilişkilerde yakınlık, bağlanma stilleri ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between intimacy, attachment styles, and childhood traumas in romantic relationships
- Tez No: 959373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÇİN ŞENYUVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişkilerde yakınlık, bağlanma stilleri ve çocukluk çağı travmaları arasındaki ilişkisinin incelemesidir. Araştırmada ilişkisel model kullanılmıştır. Araştırmanın evreni, Ankara'da ikamet eden ve romantik ilişkisi bulunan bireylerden oluşmaktadır. Örneklem, basit rastgele örnekleme yöntemiyle, 18 yaş ve üzeri 743 katılımcıdan seçilmiştir. Veri toplama araçları olarak, Sosyo-Demografik Bilgi Formu, Romantik İlişkilerde Yakınlık Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmalar Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, romantik ilişkilerde yakınlık ile güvenli bağlanma arasında pozitif yönde bir ilişki gözlemlenirken, aynı ölçek ve alt boyutlar ile kaçınan bağlanma ve kaygılı-kararsız bağlanma arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca, romantik ilişkilerde yakınlık ile çocukluk çağı travmaları arasında negatif yönde bir ilişki saptanmıştır. Duygusal taciz, duygusal ihmal ve aşırı koruma-kontrol gibi faktörlerle romantik ilişkilerde yakınlık arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Güvenli bağlanma stili ile çocukluk çağı travmalarına, duygusal taciz, fiziksel taciz, fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve cinsel taciz gibi alt boyutlara ilişkin negatif yönde ilişkiler gözlemlenmiştir. Kaçınan bağlanma stili ve kaygılı-kararsız bağlanma stili ile çocukluk çağı travmalarına, duygusal taciz, fiziksel taciz, duygusal ihmal ve aşırı koruma-kontrol alt boyutları arasında ise pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Romantik ilişkilerde yakınlık düzeylerinin, güvenli bağlanma düzeyleri tarafından pozitif yönde, kaygılı-kararsız bağlanma düzeyleri tarafından ise negatif yönde yordadığı belirlenmiştir. Bu bulgular ışığında, çocukluk dönemi travmalarının ve olumsuz aile içi deneyimlerin etkilerinin azaltılmasına yönelik psikolojik destek ve müdahale programlarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between intimacy, attachment styles, and childhood trauma in romantic relationships. Relational model was used in the study. The population of the study consists of individuals residing in Ankara and having romantic relationships. The sample was selected from 743 participants aged 18 and over by simple random sampling method. Socio-Demographic Information Form, Intimacy in Romantic Relationships Scale, Three Dimensional Attachment Scale and Childhood Traumas Scale were used as data collection tools. According to the findings of the study, while a positive relationship was observed between intimacy in romantic relationships and secure attachment, significant negative relationships were found between the same scale and sub-dimensions and avoidant attachment and anxious-ambivalent attachment. In addition, a negative relationship was found between intimacy in romantic relationships and childhood traumas. Significant negative correlations were found between emotional abuse, emotional neglect and overprotection-control and intimacy in romantic relationships. Negative relationships were observed between secure attachment style and childhood traumas, emotional abuse, physical abuse, physical neglect, emotional neglect and sexual abuse. Positive significant relationships were found between avoidant attachment style and anxious-ambivalent attachment style and childhood traumas, emotional abuse, physical abuse, emotional neglect and overprotection-control sub-dimensions. Intimacy levels in romantic relationships predicted secure attachment levels positively and anxious-ambivalent attachment levels negatively. In the light of these findings, it is recommended to develop psychological support and intervention programs to reduce the effects of childhood traumas and negative family experiences.