EMDR terapisinin çocukluk çağı cinsel istismar deneyimi olan bireylerde bağlanma stilleri ve stres üzerine olan etkisi
The effect of EMDR therapy on attachment styles and stress in individuals who have experienced childhood sexual abuse
  1. Tez No: 1005294
  2. Yazar: FATMA ERDOĞRUL DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYRUZ USLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı cinsel istismarı deneyiminin yetişkinlik döneminde romantik ilişki dinamiklerine etkisini incelemek ve EMDR terapisinin bağlanma stilleri ile kortizol stres düzeyi üzerindeki etkisini çoklu vaka (multiple case) analizi yoluyla ortaya koymaktır. Çalışmada, hem nitel hem de nicel veriler bir arada kullanılarak, travma deneyiminin psikolojik, ilişkisel ve biyolojik boyutları bütüncül olarak ele alınmıştır. Katılımcılara Uluslararası Travma Ölçeği (UTÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YYE) uygulanmış ve tükürük kortizol düzeyleri ölçülmüştür. Müdahale sürecinde EMDR protokolü standart biçimde uygulanmıştır. Nicel bulgular, EMDR sonrasında UTÖ puanlarının anlamlı biçimde azaldığını, ancak YYE skorlarında belirgin bir değişiklik olmadığını göstermiştir. Kortizol düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Nitel analiz sonucunda ; katılımcıların değerlendirme öykü alma görüşmelerinde temalar olarak Güven-yakınlık İkilemi, Bedensel Yeniden Yaşantılama ve Cinsel Yakınlıkta Zorlanma, Kendini Suçlama ve Değersizlik, Travmatik Anıların Tekrarı ve Duygusal Düzenleme Güçlükleri temaları belirlenmiştir. Sonrasında katılımcılarla yapılan EMDR müdahalesinde 8 aşamalı protokol izlenmiştir ve bu süreçte katılımcıların SUD düzeylerinde azalma olduğu ve VoC puanlarında artış olduğu ortaya konmuştur ayrıca başlangıçta belirlenen negatif kognisyonların yerini pozitif kognisyonlara bıraktığı ve beden duyumlarında ki farkındalık gözlemlenmiştir. EMDR müdahale sürecinde belirlenen temalar Negatif İnançların Dönüşümü,Bedensel Duyumlar ve Düzenleme,Kendilik Algısı,İlişkise Dinamikler,Duygusal Düzenleme olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the impact of childhood sexual abuse on romantic relationship dynamics in adulthood and to demonstrate the effect of EMDR therapy on attachment styles and cortisol stress levels through a multiple-case analysis. The study utilized both qualitative and quantitative data to holistically address the psychological, relational, and biological dimensions of the trauma experience. Participants were administered the International Trauma Scale (ITS) and the Close Relationship Experiences Inventory (IPI), and their salivary cortisol levels were measured. The EMDR protocol was implemented in a standardized manner during the intervention. Quantitative findings indicated a significant decrease in IPI scores after EMDR, but no significant change in IPI scores was observed. No statistically significant difference was found in cortisol levels. The EMDR protocol was implemented in a standardized manner during the intervention. Quantitative findings showed that EMDR scores decreased significantly after EMDR, but there was no significant change in EMDR scores. No statistically significant difference was found in cortisol levels. Qualitative analysis revealed themes in the participants' assessment and history-taking interviews: Trust-Intimacy Dilemma, Difficulty with Bodily Re-Experiencing and Sexual Intimacy, Self-Blame and Worthlessness, Recurrence of Traumatic Memories, and Difficulties in Emotional Regulation. Subsequently, an eight-step EMDR protocol was implemented with the participants, and during this process, a decrease in participants' SUD levels and an increase in their VoC scores were observed. Furthermore, the initially identified negative cognitions were replaced by positive cognitions, and awareness of body sensations was observed. The themes identified during the EMDR intervention process were Transformation of Negative Beliefs, Bodily Sensations and Regulation, Self-Perception, Relationship Dynamics, and Emotional Regulation.