Çocukluk çağı travmalarının bağlanma biçimleri ve romantik ilişkiler ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of childhood trauma with attachment styles and romantic relationships
  1. Tez No: 853687
  2. Yazar: ÜLKÜ MUTLU AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma çocukluk çağı travmalarının bağlanma stilleri ve romantik ilişkiler ile ilişkisini ortaya koymak ve bu değişkenlerin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Türkiye'de yaşamakta olan yaşları 18-60 arasında değişen 268 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇTQ-33) ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Romantik İlişkilerde Yakınlık Ölçeği kullanılmıştır. Analiz için SPSS 22.0 kullanılmıştır. Bağımsız iki grup karşılaştırmasında t-testi, ilişkisiz ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında Tek yönlü Varyans (Oneway ANOVA) analizi ve farkın kaynağının belirlenmesi için post-hoc analizi için Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arası ilişki pearson korelasyon analizi ile test edilmiştir. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında duygusal taciz, duygusal ihmal, aşırı koruma kontrol, destek ve kaygılı bağlanma puanları ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark görülürken diğer ölçek puanları ile arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Duygusal taciz, aşırı koruma kontrol, kendini açma, fiziksel çekim, güven, romantik ilişkilerde yakınlık ölçeği genel puanı ve kaçınmacı ve kaygılı bağlanma boyutu puanları ile medeni durum değişkeni arasında anlamlı bir fark saptanırken diğer ölçek puanları ile arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Fiziksel ihmal, destek, romantik ilişkilerde yakınlık ölçeği puanları ve kaçınmacı bağlanma boyutu puanları ile eğitim düzeyi arasında anlamlı bir fark görülürken diğer ölçek puanları ile arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Ölçek puanlarından sadece fiziksel ihmal puanları kişilerin anne eğitim düzeyine göre anlamlı bir fark göstermiştir. Çocukluk çağı travmaları ölçeği genel puanları ile kendini açma, fiziksel çekim puanları arasında düşük düzeyde negatif yönde; destek, romantik ilişkilerde yakınlık ölçeği puanları arasında orta düzeyde negatif yönde; kaçınmacı ve kaygılı bağlanma puanları arasında pozitif yönde düşük düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Romantik ilişkilerde yakınlık ölçeği puanları ile kaçınmacı bağlanma puanları arasında orta düzede negatif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to investigate the relationship between childhood traumas, attachment styles, and romantic relationships, and to examine whether these variables differ according to demographic factors. The sample of the study consists of 268 individuals aged between 18 and 60 who live in Turkey. In the study, the Socio-Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), and Experiences in Close Relationships Inventory-II, Scale of Experiences in Romantic Relationships were utilized. SPSS 22.0 was employed for the analysis. A t-test was employed for the independent two-group comparison, One-way Analysis of Variance (ANOVA) was used for comparing unrelated more than two groups, and Bonferroni test was utilized for post-hoc analysis to determine the source of the difference. The relationship between variables was tested using Pearson correlation analysis. A significance level of 0.05 was used as the criterion for interpreting whether the obtained values are significant or not. In the findings of the research, a significant difference was observed between emotional abuse, emotional neglect, overprotection control, support, anxious attachment scores, and the gender variable, while no significant difference was found between other scale scores. Significant differences were found between emotional abuse, overprotection control, self-disclosure, physical attraction, trust, overall score of the scale for intimacy in romantic relationships, and avoidant and anxious attachment dimension scores with the marital status variable, while no significant relationship was found with other scale scores. A significant difference was observed between physical neglect, support, scores on the scale for intimacy in romantic relationships, and avoidant attachment dimension scores with the education level, while no significant difference was observed with other scale scores. Only the scores of physical neglect from the scale have shown a significant difference based on individuals' maternal education level. Childhood trauma scale general scores have been found to have a low-level negative relationship with self-disclosure, physical attraction scores; a moderate-level negative relationship with support, scores on the scale for intimacy in romantic relationships; and a low-level positive statistically significant relationship with avoidant and anxious attachment scores. There is a statistically significant moderate-level negative relationship between scores on the scale for intimacy in romantic relationships and avoidant attachment scores.