Çağdaş finansman teknikleri factoring forfaiting analiz ve uygulamaları
- Tez No: 95939
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÖNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
m ÖZET“ Çağdaş Finansman Teknikleri Factoring-Forfaiting Analiz ve Uygulamaları”adını taşıyan bu çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde factoring ve forfaiting'in tanımları ve açıklamaları, bu iki finansman tekniğinin tarihsel gelişimleri ve dünyadaki uygulamalarına yer verilmiş aynı zamanda factoring işleminin türleri dört değişik açıdan incelenmiştir. İkinci bölümde factoring ve forfaiting'e ilişkin yapısal işlemler (factoring ve forfaiting işlemlerinin koşullan, forfaiting'de kullanılan ticari araçlar, bu iki finansman tekniğinin işleyişi, fonksiyonları, maliyetleri ve karşılaşılan riskler), benzer finansman yöntemleriyle mukayeseleri ve sağladıkları yararlar ve sakıncaları tüm taraflar açısından incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise factoring ve forfaiting'e ilişkin son yasal düzenlemeler ve bu finansman tekniklerinin Türkiye'de ki uygulamaları açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise factoring ve forfaiting'in Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde uygulamalarını değerlendirmek, firmaların bu işlemlerden yararlanma amaçlarım ve düzeylerini, her iki finansman tekniğinin yararlan ve sakmcalanna bakış açılannın ne olduğunu saptamak amacıyla bir araştırma (anket çalışması) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
rv ABSTRACT This study, called“Analysis and Applications of Modern Financial Techniques Factoring-Forfaiting”, consists of four parts. In the first part, the definitions and the explanations of factoring and forfaiting, the historical developments and practises of these financial techniques in the world were explained. However, the kinds of factoring process were examined at four changed forms. In the second part, all processes interested in factoring and forfaiting (the conditions of factoring and forfaiting processes, the commercial means used in forfaiting process, the work styles, the functions, the costs and existing risks of these financial techniques), the comparisons with same financial techniques, the advantages, the damages of these financial techniques were examined according to all parties of these processes. In the third part, the final legal arrangements interested in factoring and forfaiting and the practises of these financial techniques in Turkey were explained. In the fourth and the last part of this study, an enquiry work was done to prove the practise level of factoring and forfaiting in Industrial Zone in Manisa.