5275 sayılı Kanunda yapılan değişiklikler ve ceza caydırıcılığına etkisi
Amendments to the Law no. 5275 and its effect on criminal deterrence
- Tez No: 959427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun'un yürürlüğe girdiği tarihten itibaren geçirdiği değişimleri ve bu değişimlerin infaz hukukuna yansımalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle koşullu salıverme, denetimli serbestlik ve cezanın ceza infaz kurumları dışında infazını mümkün kılan alternatif kurumlar gibi temel infaz uygulamalarındaki dönüşümler ele alınmıştır. Cezaevlerindeki aşırı doluluk, küresel salgınlar gibi olağanüstü durumlar ve sistemsel ihtiyaçlar, bu değişikliklerin temel sebepleri arasında yer almaktadır. Çalışmada, infaz hukukunun önemli amaçlarından biri olan caydırıcılık teorisi hem teorik hem pratik yönleriyle detaylı biçimde ele alınmıştır. Bu kapsamda, hem failin yeniden suç işlemesini önlemeye yönelik özel caydırıcılık hem de toplumun suç işlemekten uzak durmasını hedefleyen genel caydırıcılık yönleriyle değerlendirilmiştir. Son olarak, yapılan yasal değişikliklerin caydırıcılık üzerindeki etkisi karşılaştırmalı hukuk incelemeleri ve güncel istatistiksel veriler ışığında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the amendments made to Law No. 5275 on the Execution of Sentences and Security Measures since its enactment, as well as the implications of these changes on enforcement law. The research particularly focuses on the transformation of core enforcement practices such as parole, supervised release, and alternative mechanisms that allow sentences to be served outside penal institutions. Factors such as prison overcrowding, global pandemics, and systemic necessities have been the primary drivers of these legislative reforms. The study also provides an in-depth analysis of deterrence theory, which constitutes one of the key objectives of enforcement law. Both specific deterrence, aimed at preventing reoffending by the individual, and general deterrence, intended to discourage society at large from committing crimes, are discussed from theoretical and practical perspectives. Finally, the effects of recent legislative changes on deterrence are analyzed through a comparative legal approach and supported by current statistical data.