Kurumsal çevre, lojistik ve yeşil lojistik performans arasındaki ilişki: uluslararası bir araştırma
The relationship between the institutional environment, logistics and green logistics performance: an international investigation
- Tez No: 959460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE KILIÇ KARAMAHMUTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, İşletme, International Trade, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küreselleşme ve ekonomik entegrasyonların artmasıyla birlikte lojistik sektörü, ülkelerin ekonomik kalkınmaları ve rekabet gücü açısından stratejik bir konuma gelmiştir. Bunun yanı sıra, lojistik faaliyetlerin çevresel etkileri, özellikle karbon salımı ve hava kalitesi üzerindeki etkileri, çevre dostu politikaların gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, kurumsal çevre, lojistik ve yeşil lojistik performans arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne (OECD) üye olan 38 ülke oluşturmakta, analiz süreci 2007 ve 2023 arasındaki yılları kapsamaktadır. Çalışma sonuçları, kurumsal çevre kalitesinin lojistik performansı artırdığını ortaya koymaktadır. Ayrıca sonuçlar, lojistik performansın ulaştırma sektörü kaynaklı karbon emisyonlarını artırdığını ve dolayısıyla lojistik performansın yeşil lojistik performans üzerinde olumsuz etki oluşturduğunu göstermektedir. Sonuçlara göre, kurumsal çevrenin lojistik performans ve yeşil lojistik performans arasındaki ilişkide anlamlı bir etkisinin olmadığı görülmektedir. Bu çalışma, kurumsal çevre kalitesini farklı göstergelerle değerlendirerek kapsamlı biçimde ele alması ve lojistik performans ile yeşil lojistik performans arasındaki ilişkiyi kurumsal çevre bağlamında incelemesiyle literatüre özgün katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the rise of globalization and economic integration, the logistics sector has become strategically important for countries' economic development and competitiveness. Besides, the environmental impacts of logistics activities, particularly on carbon emissions and air quality, have highlighted the necessity of environmentally friendly policies. The aim of this study is to analyze the relationship between institutional environment, logistics, and green logistics performance. The sample of the study comprises 38 countries that are members of the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), and the analysis covers the years between 2007 and 2023. The results of the study reveal that the institutional environment quality enhances logistics performance. Furthermore, the results indicate that logistics performance increases carbon emissions from the transportation sector and thus has a negative impact on green logistics performance. According to the results, the institutional environment has no significant impact on the relationship between logistics performance and green logistics performance. This study provides a novel contribution to the literature, comprehensively evaluating the institutional environment quality using multiple indicators and examining the relationship between logistics performance and green logistics performance within the context of the institutional environment.