Ankara Ulus Semtinin Türk İslam mimarisinin sürdürülebilir turizme etkisi
The impact of Turkish Islamic architecture of Ankara Ulus District on sustainable tourism
  1. Tez No: 959461
  2. Yazar: BETÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULDEN NURAY KÜÇÜKERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, Ankara Ulus Semtinin Türk İslam Mimarisinin Sürdürülebilir Turizme Etkisini, yerel halkın görüşleri ve deneyimleri ışığında incelemektedir. Araştırmanın temel amacı, semtteki Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma kültürel mimari mirası ele alırken bu kültürel varlıkların 'Toplumsal Bellek' 'Ziyaret Motivasyonu' 'Turistik Cazibe ve Tanıtım' 'Türk İslam Mimarisi Farkındalığı' 'Kültürel Mirasın Korunması' 'Yerel Halkın Rolü' alt başlıklara ayrılarak yerel halkın farkındalığı ve turizm potansiyeli üzerine etkilerini değerlendirmektir. Nitel araştırma yöntemine dayalı olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile veriler toplanmıştır. Katılımcılar Ankara'da ikamet eden ve Ulus semtini deneyimlemiş kişiler arasından seçilmiş; katılımcı tercihine göre görüşmeler yüz yüze veya iletişim araçları aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler 'Genel Algı ve Kişisel Deneyim' 'Ulus Semtine Yönelik Görüşler' 'Değer, Sürdürülebilirlik ve Tanıtım' 'Katılım ve Gelişim Önerileri' temaları altında analiz edilmiştir. Bulgular, toplumsal bellekte Ankara'ya dair algının, şehrin tarihsel ve kültürel derinliğini yansıtmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte Ulus semtinin tarihi katmanlarının ve dokusunun kentin kimliğinde önemli yere sahip olduğu yerel halk nezdinde genel bir görüş hâkimdir. Ayrıca yerel halkın görüşleri doğrultusunda Türk İslam dönemine ait yapıların kentin tarihi, kimliği ve turizmi açısından önemli olduğu ve bu varlıkların yeterince bilinmediği ve değer görmediği sonucuna varılmıştır. Semtin potansiyeline rağmen yeterince tanıtılmadığı, bölgede gerçekleştirilen iyileştirme çalışmalarının yavaş ilerlediği, mevcut fiziksel durumun yeterli gelmediği, bünyesinde alt yapı ve üst yapı sorunlarının giderilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Sürdürülebilir turizm açısından semtin tarihi tüm katmanlarını içeren ve yerel halkın katılımını ve desteğini alan bir vizyon getirilmelidir. Bu vizyon, yalnızca fiziksel mirasın korunmasını değil, aynı zamanda yerel halkın aktif katılımını da içermelidir.
Özet (Çeviri)
This research explores the impact of Turkish-Islamic architecture in Ankara's Ulus District on sustainable tourism, based on the views and experiences of local residents. The study aims to evaluate the district's cultural and architectural heritage from the Seljuk and Ottoman periods and assess how these assets influence local awareness and tourism potential. The evaluation is organized under the subheadings:“Social Memory,”“Visit Motivation,”“Touristic Attraction and Promotion,”“Awareness of Turkish-Islamic Architecture,”“Protection of Cultural Heritage,”and“Role of Local Population.”Data were collected through semi-structured interviews within a qualitative research framework. Participants were residents of Ankara familiar with the Ulus District, and interviews were conducted face-to-face or via alternative methods. The data were analyzed under four main themes:“General Perception and Personal Experience,”“Opinions on the Ulus District,”“Value, Sustainability, and Promotion,”and“Participation and Development Suggestions.”Findings reveal that Ankara's perception in social memory overlooks its deep-rooted historical and cultural identity. However, residents recognize the Ulus District's significance as a central historical and cultural zone. Turkish-Islamic architectural heritage is considered vital for the city's identity and tourism but is underrecognized and underappreciated. Despite its potential, the district suffers from inadequate promotion, slow-paced improvement efforts, and unresolved infrastructure issues. The study concludes that a comprehensive sustainable tourism vision is needed—one that integrates all historical layers of the district, ensures preservation efforts, and encourages active involvement from the local population to revitalize Ulus as a culturally rich and sustainable tourism destination.