İşletmelere sağlanan finansal destekler ve devlet teşvikleri: BİST şirketleri üzerine bir araştırma
Financial support and government incentives provided to busineses: A study on BIST companies
  1. Tez No: 959487
  2. Yazar: CİHAT SAMET EMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Değişen dünya Değişen dünya ekonomisi, işletmeleri ürün ve hizmetlerini piyasa koşullarına uygun biçimde sunmaya zorlamakta, bu da rekabet politikalarını ve ekonomik yapılarını etkilemektedir. Kâr amacıyla kurulan işletmeler, beklenmedik durumlar karşısında finansal zorluklarla karşılaşabilmektedir. Bu zorlukları aşmak için devlet destekleri ve teşvikleri gibi finansal yardımlar büyük önem taşımaktadır. Bu tür destekler, işletmelere faaliyetlerini düzenleme ve kârlılıklarını artırma imkânı sunarken, ekonomiye ve toplumsal refaha da katkı sağlar. Devlet destekleri sayesinde işletmeler, ürün ve hizmetlerini tüketici taleplerine göre uyarlama ve yaşam standartlarının yükselmesine katkıda bulunma fırsatı elde eder. Bu bağlamda, çalışmada devlet destekleri ve teşviklerin işletmelerin kârlılığı, üretim kapasitesi ve süreç yönetimi üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2016-2024 yılları arasında Borsa İstanbul'da işlem gören ve devlet desteğinden yararlanan işletmeler oluşturmaktadır. Faaliyet raporları incelenerek hangi teşviklerden faydalanıldığı belirlenmiştir. Bulgular, benzer sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin aynı tür teşviklere başvurduğunu göstermektedir. Ancak teşvik türleri ve tutarlarında sektörel farklılıklar gözlemlenmiştir. Bazı işletmeler için destekler satış ve kâr marjında pozitif etki yaratırken, bazıları için yalnızca sınırlı alanlarda etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
The changing global economy compels businesses to offer their products and services in line with market conditions, which in turn affects their competitive strategies and economic structures. As profit-oriented entities, businesses may encounter financial challenges in the face of unexpected developments. To overcome these challenges, financial support such as government incentives and subsidies plays a vital role. These supports enable businesses to organize their operations and increase profitability, while also contributing to the economy and societal welfare. Through such assistance, businesses can adapt their products and services to consumer demands and help improve living standards. In this context, the study analyzes the effects of government incentives and subsidies on business profitability, production capacity, and operational processes. The sample of the research consists of companies listed on Borsa Istanbul (BIST) that benefited from government support between 2016 and 2024. Annual activity reports of these companies were examined in detail to identify which incentives they received. The findings indicate that businesses operating in similar sectors applied for the same types of incentives. However, differences in the types and amounts of incentives used were observed across sectors. While these supports had a positive impact on the sales and profit margins of some businesses, they were effective only in limited areas for others.