Kolorekral kanser tanılı olgularda tiyol-disülfit dengesi
Thiol-disulfide homeostasis in patients with colorectal cancer
  1. Tez No: 959488
  2. Yazar: CAN FİLİZLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Genel Cerrahi, Biochemistry, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, kolorektal kanser tanısı almış ve küratif cerrahi planlanan, bilinen herhangi bir sistemik komorbid hastalığı bulunmayan hastalarda serum tiyol ve disülfit düzeyleri ile tiyol/disülfit oranlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Biyokimyasal analizlerde, Erel ve Neşelioğlu tarafından geliştirilen yeni ve erişilebilir bir yöntem kullanılmıştır. Elde edilen parametrelerin hastalık evresi, tümör boyutu ve uygulanan cerrahi teknik ile olası ilişkileri incelenmiştir. Benzer yöntemlerle yapılan araştırmalar, tiyol-disülfit dengesinin çeşitli benign ve malign hastalıklarda anlamlı bir biyobelirteç olabileceğini göstermiştir. Ancak, mevcut literatürde kolorektal kanser özelinde tiyol-disülfit homeostazını bu kapsamda ele alan herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışma, Mart 2022 – Aralık 2023 tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde yürütülmüştür. Kolon veya rektum kanseri tanılı, metastatik olmayan ve cerrahi tedavi planlanan toplam 78 olgu prospektif olarak değerlendirilmiştir. Üç hastanın tiyol-disülfit analizleri teknik nedenlerle tamamlanamadığından, çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak, 63 hasta ve yaş-cinsiyet açısından benzer özellikte 63 sağlıklı bireyden oluşan kontrol grubuyla birlikte toplam 126 birey çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara ait klinik ve patolojik veriler (tümör lokalizasyonu, çapı, T ve N evresi, lenfovasküler/perinöral invazyon, neoadjuvan tedavi durumu, cerrahi yöntem, ASA skoru, dren kullanımı vb.) detaylı şekilde kaydedilmiş ve oksidatif stres parametreleri ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate serum thiol and disulfide levels, along with the thiol/disulfide ratio, in patients diagnosed with colorectal cancer who were scheduled for curative surgical intervention and had no known systemic comorbidities. A novel and accessible biochemical method developed by Erel and Neşelioğlu was employed to analyze these oxidative stress parameters. The relationship between the biochemical data and tumor-related characteristics—such as disease stage, tumor size, and surgical modality—was also investigated. Although previous studies have explored thiol-disulfide balance in various benign and malignant conditions and demonstrated its potential as a biomarker, to the best of our knowledge, no study has comprehensively assessed this balance in colorectal cancer patients using this specific methodology. A total of 78 non-metastatic patients diagnosed with colon or rectal cancer at Muğla Sıtkı Koçman University Training and Research Hospital between March 2022 and December 2023 were prospectively evaluated. Due to technical limitations, thiol-disulfide data could not be obtained in 3 patients; thus, 63 patients were included in the final analysis. A control group of 63 healthy individuals without comorbid conditions and matched for age and sex was also recruited, resulting in a total of 126 participants. Clinical and pathological characteristics (tumor location, size, T and N stages, perineural and lymphovascular invasion, neoadjuvant therapy status, surgical approach, ASA score, drain use, etc.) were recorded and statistically analyzed in relation to oxidative stress markers.