Performans yönetim sistemi ve amaçlara göre yönetim
Performance management system
- Tez No: 95950
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
VI ÖZET İnsan Kaynaklan Yönetiminin temel fonksiyonlarından biri olan Performans Yönetimi, yöneticiler için hem bir görev hem de sorumluluk anlamı taşımaktadır. Bir çok amacın gerçekleşmesine hizmet eden sistem, örgütün gelecekteki genel durumu hakkında bilgi vermektedir. Yöneticilerin karşılaştırma yaparak terfi, transfer, eğitim ve ücret gibi yönetim konularında rasyonel kararlar almasına yardımcı olan Performans Yönetim Sistemi, aynı zamanda organizasyonun gelecekteki yönetim potansiyelinin değerlendirilmesini de sağlamaktadır. Performans değerlendirme, geleneksel yöntemler kullanılarak yapılabildiği gibi, çağdaş değerlendirme yöntemleriyle de yapılmaktadır. Grafik Dereceleme, Karşılaştırma, Kontrol Listeleri ve Kritik Olay Tekniği, geleneksel yöntemlere örnek verilebilir. Çağdaş yöntemler arasında sık kullanılanı ise, Amaçlara Göre Yönetimdir. Geleneksel yöntemlerin sakıncalarını gidermek amacıyla uygulanan Amaçlara Göre Yönetim, çalışanların katılımını teşvik etmekte ve değerlendirme sürecinde yöneticileriyle birlikte değerlendirmeye katılmalarım vurgulamaktadır. Yöntem hakkındaki bilgi ve yorumlara çalışmanın ikinci bölümünde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
vu SUMMARY Performance Management is one of the basic functious of Human Resources Management. It is both a duty and responsibility of every manager. This system is utilized as a tool to serve many purposes and it provides information about the general situation and the future of organization. Performance Management System helps managers to compare and make rational decisions on such subjects as promotion, transfers, training, wage and salary administration. It helps to evaluate the future managerial potential of organizations. Performance can be measured by traditional and modem techniques. Graphical Rating Scale, Ranking Methods, Check-List and Critical Incident are given an example of traditional methods. In addition Management by Objectives and Assesstment Centers are modern performance appraisal techniques. MBO is the most popular technique in these methods. Management by Objectives have been carried out to overcome the disadvantages of traditional methods of performance appraisal. It encourages employee participation, stresses joint appraisal by managers and employees. The various aspects of management by objectives are briefly explained and discussed in the second part of thesis.