Generation of unstructured pebı-grids for geological reservoirs utilizing offset curves with L-BFGS optimization
Ofset eğrileri kullanarak jeolojik rezervuarlar için fe optimizasyonu ile yapısal olmayan pebı-gridlerinin üretilmesi
  1. Tez No: 959525
  2. Yazar: PARVIZ HASANZADE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Başarılı bir statik model, doğru bir rezervuar simülasyonu için kritik öneme sahiptir. Yapılandırılmış ızgaralar kolayca üretilebilse de, genellikle jeolojik yapılara uyum sağlayamaz veya standart akı yaklaşım şemalarının gerektirdiği ortogonallik koşullarını karşılayamaz. Buna karşın, yapılandırılmamış Perpendicular Bisector (PEBI) ızgaralar, yerel ortogonallikleri sayesinde karmaşık geometrilere daha iyi uyum sağlar. Voronoi noktalarının bir kısmı, sabit noktalar olarak adlandırılır ve jeolojik unsurları (kuyular, faylar, çatlaklar) temsil edecek şekilde önceden tanımlanır. Geriye kalan rezervuar noktaları genellikle Delaunay üçgenlemesiyle yerleştirilir. Uniform rastgele dağılıma göre veya Kartezyen ızgara kullanılarak yerleştirilen rezervuar noktaları, Voronoi hücrelerinin en düzgün şekilde dağılmasını sağlayacak şekilde noktaların konumlarını hesaplayan optimizasyon algoritmaları tarafından yeniden konumlandırılır. Başlangıç nokta yerleşimi, bu sürecin başarısını önemli ölçüde etkiler. Bu çalışma, jeolojik kısıtları sistematik biçimde dikkate alan yenilikçi bir nokta yerleştirme yöntemi sunmaktadır. Sabit noktalar faylar ve kuyular boyunca tanımlandıktan sonra, rezervuar noktaları üretilir ve sabit noktaların kısıtlarını ihlal edenler elenir. Ardından, alanın iç içe geçmiş ofset eğrileri boyunca nokta yerleştiren bir poligon ofsetleme algoritması uygulanır. Bu yaklaşım, sınır hücrelerinin kesilmesinden kaynaklı bozulmaları azaltır ve enerji fonksiyonunun minimizasyonunu hızlandırır. Yöntem, gerçekçi jeolojik modellerde test edilmiştir. Ayrıca homojen bir rezervuarda, corner-point ve PEBI ızgaraları üzerinde çok fazlı sıkıştırılabilir akış simülasyonu gerçekleştirilmiş ve basınç ile yer değiştirme davranışı karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, yeni yöntemin ızgara kalitesini ve simülasyon doğruluğunu artırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A well-constructed static model is essential for accurate reservoir simulations. Structured grids are easy to generate but often fail to conform to geological features or meet the orthogonality conditions required by standard flux approximation schemes. Unstructured Perpendicular Bisector (PEBI) grids, by contrast, offer local orthogonality and adaptability to complex geometries. Part of the Voronoi seeds, which are called fixed seeds, are predefined to capture the geological features, and the reservoir seeds that cover the rest of the reservoir are often placed using Delaunay triangulation. Reservoir seeds that are placed based on a uniform random distribution, or utilizing a Cartesian grid, are relocated by the optimization algorithms that calculate the seed positions with the most uniform Voronoi cell distribution. This study introduces a novel seed placement method that systematically honors geological constraints. Fixed seeds are first positioned along faults and wells. Reservoir seeds are then generated and filtered to avoid constraint violations. To improve initial coverage, a polygon offsetting algorithm is applied to place seeds along inner offset curves of the domain. This offset-based approach reduces degenerate cases during the boundary cell clipping and accelerates the energy function minimization that governs grid compactness. The proposed workflow was tested on realistic geological models. Finally, a compressible multiphase flow simulation was conducted on both corner-point and PEBI grids of a homogeneous reservoir to assess the impact on pressure distribution and displacement behavior. Results demonstrate improved grid quality and simulation accuracy, validating the effectiveness of the offset-based seed placement strategy for PEBI grid generation.