Maksillofasiyal travmaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of maxillofacial traumas
- Tez No: 959524
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KUTLUHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Maksillofasiyal travmalar, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler için halen çok önemli bir mortalite ve morbidite nedenidir. Kırk yaş altı ölümlerin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Etyolojik faktörler ülkeden ülkeye ve hatta aynı ülkede şehirden şehire göre farklılık göstermektedir. En önemli etyolojik faktörler motorlu araç kazaları, kişiler arası şiddet, düşme, intihar girişimleri, iş kazaları ve spor yaralanmalarıdır. Bu çalışmanın amacı hastanemize başvuran maksillofasiyal travmalı hastaları yaş, cinsiyet, etyoloji, kırık tipi, başvurma zamanı, yatan hastaların maliyeti, uygulanan tedaviler, cerrahi komplikasyonlar, yoğun bakım ünitesinde yatanlar, multitravmalı olanlar, mortalite oranı ve operasyona kadar geçen süre açısından retrospektif olarak inceleyerek bölgenin demografik verilerini elde etmek. Bu çalışma Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2007 - Aralık 2011 yılları arasında başvurmuş ve Kulak Burun Boğaz kliniğince de değerlendirilmiş olan 626 maksillofasiyal travmalı hastanın dosyalarının retrospektif analizi ile yapılmıştır. Hastaların 497'si (%79,4) erkek, 129'u (%20,6) kadındı. Ortalama yaş 35 idi. Kazalar en çok 21-30 yaş grubunda görüldü. Birinci etyolojik faktör motorlu araç kazalarıydı. En çok araç içi trafik kazası görüldü. Bunu kişiler arası şiddet ve düşme izlemekteydi. %60,1 oranıyla en çok orta yüz bölgesi kırıkları görüldü. Hastaların 145'ine cerrahi işlem uygulanırken, 481 hasta konservatif olarak tedavi edildi. 23 hastada (%3,7) çeşitli komplikasyonlar görüldü. En önemlileri 1 hastada menenjit ve 1 hastada pulmoner tromboemboliydi. Maksillofasiyal travma sonucu hayatını kaybeden hasta sayısı 35 idi ve mortalite oranı %5,6 olarak bulundu. Yatarak tedavi gören hastaların toplam maliyeti 1,960,870 TL ve kişi başı toplam maliyet 5,100 TL olarak hesaplandı. Hastaların 85'i multitravmalıydı ve bu hastaların 57'sinin yoğun bakım ünitesi ihtiyacı vardı. Toplam 101 hasta yoğun bakım ünitesinde tedavi edildi. Maksillofasiyal travmalar günümüzde halen önemli bir sağlık sorunudur. Motorlu araç kazaları en önemli etyolojik faktördür. Devlet, sağlık çalışanları ve halk ancak birlikte hareket ederek bu sorunun üstesinden gelebilir.
Özet (Çeviri)
Maxillofacial traumas are among the major causes of morbidity and mortality in developed and developing countries. Significant portions of deaths occur under the age of forty. The etiologic factors vary from one country to another country and even from one city to another in the same country. The most common etiological factors are motor vehicle accidents, interpersonal violence, falls, suicides, industrial accidents and sports accidents. This is a retrospective study of patients with maxillofacial trauma admitted to our hospital. We aimed to find out following factors such as demographic features of maxillofacial trauma patients time to arrival at hospital, time to medical and surgical treatment, etiologic factors, fracture type, the cost of hospitalization and treatments, rate of surgical complications, ratio of patients needed intensive care unit stay, incidence of multiple trauma and mortality rate. In this study; there were 626 patients with maxillofacial trauma, admitted to and evaluated by Ear Nose Throat clinic at Ankara Ataturk Training and Research Hospital between years of January 2007 and December 2011. There were 497 male (79.4%) and 129 (20.6%) female patients. The mean of age was 35. Accidents were most seen in the age group between 21 and 30 years old. Motor vehicle accidents were the most common etiologic factor. This was followed by interpersonal violence and falls. Mid-face fractures constituted 60.1% of all cases. While 145 patients needed surgical treatment 481 patients were treated conservatively. Twenty three (3.7%) patients had treatment related complications. The most important complications were meningitis (one patient) and pulmonary thromboembolism (one patient). Thirty five patients died as a result of maxillofacial trauma with mortality rate of 5.6%. The total cost of the hospitalized patients was 1,960,870 TL and the total calculated cost per person was 5,100 TL. Eighty five patients suffered from multiple traumas. Fifty seven of this 85 patients needed intensive care unit stay. Total number of patients admitted to intensive care unit was 101 patients. Maxillofacial traumas are still an important health problem. The most important etiologic factor is a motor vehicle accident. Government, health professionals and the public, by acting with together, may overcome this problem.