Türkiye Ormancılığının Ziraat vekâleti mütehassıs raporları (Ormancılık kısmı-1927) kapsamında incelenmesi
Researching of the Turkish forestry in the scope of agriculture ministry of agriculture reports (Forestry Section-1927)
- Tez No: 959527
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAMLA YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ormancılık Politikası ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türkiye ormancılığını, genel anlamda Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet sonrası olmak üzere iki dönem halinde incelemek mümkündür. Cumhuriyet öncesinden Cumhuriyet Dönemi ve sonrasına doğru kurumsallaşma çabaları her zaman öncelikli olmuştur. Bu kurumsallaşma süreçlerinde hangi çalışmaların yapıldığı ve/veya yapılan çalışmaların hangi aşamalarda kaldığı hem dönemin anlaşılması hem de söz konusu bu çalışmaların diğer çalışmalar üzerindeki etkilerinin bilinmesinin yanı sıra kurum politikalarının gelişmesi ve geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Bu bakımdan, Ziraat Vekâleti bünyesindeki ormancılık faaliyetlerinin, bağlı bulunduğu bakanlık içerisinde raporlamalara nasıl yansıdığı ve nelerin hedeflendiği, merkezi kurumsallaşmanın başladığı Tanzimat Dönemi, devletin idaresi bakımından merkezi yönetimin en ağırlıklı dönemleri olan I. ve II. Meşrutiyet dönemleri ve ara dönemlerinde bu faaliyetlerin yürütülmesinin nasıl takip edildiği, derinliğinin ne olduğu ile Cumhuriyet Dönemi ve sonrasına etkilerinin neler olduğu bakımından Bakanlık raporları ile ilgili doküman incelemesi ve içerik analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In general terms, it is possible to analyze Turkish forestry in two periods: pre-Republican and post-Republican. Institutionalization efforts from the pre-Republican period to the Republican Period and beyond have always been a priority. In these institutionalization processes, it is of great importance both to understand the period and to know the effects of these studies on other studies, as well as the development and development of institutional policies. In this context, a document review and content analysis was conducted on the reports of the Ministry in terms of how the forestry activities within the Ministry of Agriculture were reflected in the reports within the ministry to which it was affiliated and what was aimed, how the execution of these activities was followed during the Tanzimat Period, when central institutionalization began, the periods of the First and Second Constitutional Monarchy, which were the periods when centralization in the administration gained the most weight in terms of the administration of the state, and the interim periods, what was the depth of these activities, and what were their effects on the Republican Period and beyond.