Fenilefrin tayinine yönelik Prusya mavisi nanopartikül temelli kolorimetrik sensör geliştirilmesi
Development of a colorimetric sensor based on Prussian blue nanoparticles for the determination of phenylephrine
  1. Tez No: 959528
  2. Yazar: MUSTAFA OĞUZHAN SERT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ERMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından izlenen ve doping potansiyeline sahip olan fenilefrinin hızlı, seçici ve ekonomik şekilde tespiti amacıyla Prusya mavisi nanopartikül (PM-NP) temelli yeni bir kolorimetrik sensör geliştirilmiştir. Çalışmada öncelikle PM-NP'ler kimyasal çöktürme yöntemiyle sentezlenmiş, elde edilen nanopartiküllerin yapısal ve optik karakterizasyonları Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopisi (FT-IR) ve UV-Görünür bölge spektrofotometresi ile yapılmıştır. Tepkime şartları optimize edilmiş ve optimum koşullar olarak pH 6,5, 25 °C ve 15 dakikalık inkübasyon süresi belirlenmiştir. Fenilefrin varlığında PM-NP'lerin optik özelliklerinde gözlenen değişim, fenilefrin ile nanopartiküller arasında gerçekleşen tepkime sonucu Prusya mavisinin Prusya beyazına indirgenmesine bağlanmıştır. Kalibrasyon çalışmaları sonucunda 10–125 μg/mL aralığında yüksek doğrulukla fenilefrin tayini yapılabileceği ve sensörün algılama sınırının (LOD) 3,82 μg/mL, tayin sınırının (LOQ) ise 12,61 μg/mL olduğu belirlenmiştir. Ayrıca sensörün seçiciliği, tirozin, askorbik asit, glukoz ve üre gibi potansiyel girişimcilerle karşılaştırılarak test edilmiş ve fenilefrine karşı yüksek bir optik yanıt alındığı tespit edilmiştir. Yöntemin güvenilirliği, tekrarlanabilirlik ve kararlılık testleriyle de desteklenmiş ve yapılan ardışık ölçümlerde varyasyon katsayısı %0,3'ün altında, sensörden 15 gün boyunca kararlı sinyal elde edilebileceği gösterilmiştir. Gerçek numune analizlerinde ise, geliştirilen sensörün yapay idrar matrisi içindeki fenilefrini %97–101 aralığında yüksek geri kazanımla ve düşük standart sapma ile tayin edebildiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, PM-NP tabanlı kolorimetrik sensörün fenilefrinin hızlı, taşınabilir ve ekonomik tespitine olanak sağlayarak, özellikle biyomedikal tanı uygulamaları ve doping analizleri için umut vadeden yenilikçi bir alternatif yöntem sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel colorimetric sensor based on Prussian blue nanoparticles (PB-NPs) was developed for the rapid, selective, and cost-effective detection of phenylephrine, a substance monitored by the World Anti-Doping Agency (WADA) due to its doping potential. Initially, PB-NPs were synthesized via a chemical precipitation method, and their structural and optical characterizations were performed using Fourier-transform infrared (FT-IR) spectroscopy and UV-visible spectrophotometry. The reaction conditions were optimized, with the optimal parameters determined as pH 6.5, 25 °C, and an incubation time of 15 minutes. The change observed in the optical properties of PB-NPs in the presence of phenylephrine was attributed to the reduction of Prussian blue to Prussian white, resulting from the reaction between phenylephrine and the nanoparticles. Calibration studies showed that accurate quantification of phenylephrine could be achieved within the range of 10–125 μg/mL, with a limit of detection (LOD) of 3.82 μg/mL and a limit of quantification (LOQ) of 12.61 μg/mL. The selectivity of the sensor was evaluated by comparing its response to potential interferents such as tyrosine, ascorbic acid, glucose, and urea, and a high optical response was observed specifically for phenylephrine. The reliability of the method was supported by repeatability and stability tests, with the coefficient of variation remaining below 0.3% in consecutive measurements, and stable signals obtained from the sensor for up to 15 days. In real sample analyses, the sensor successfully quantified phenylephrine in artificial urine matrices with high recovery (97–101%) and low standard deviation. These results demonstrate that the PB-NP-based colorimetric sensor offers a promising, innovative, and practical alternative for the rapid, portable, and economical detection of phenylephrine, particularly for biomedical diagnostics and doping analyses