Kolombiya'da kapitalizm ve depresyon: Şirket çalışanlarındaki depresyon deneyimleri üzerine bir araştırma
Capitalism and depression in colombia: A study on the experiences of depression in company employees
  1. Tez No: 959542
  2. Yazar: JULIAN DAVID RODRIGUEZ CAMACHO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT AÇIKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu doktora araştırması, çağdaş kapitalizm ile depresyon arasındaki ilişkiyi sosyolojik, fenomenolojik ve sömürgecilik karşıtı bir bakış açısıyla incelemektedir. Psikolojik acıyı tıbbileştiren ve bağlamından kopuk farmakolojik çözümleri teşvik eden biyomedikal hegemonyaya karşı çıkan çalışma, egemen psikiyatri söylemini ve bunun neoliberal mantıkla olan bağlarını eleştirel bir şekilde sorgulamaktadır. Kolombiya örneğinden yola çıkarak, depresyonun sömürgecilik tarihi, ekonomik bağımlılık ve piyasaya uyumlu öznelik üretimi çerçevesi dışında anlaşılamayacağı öne sürülmektedir. Araştırma, acının yaşanmış deneyimini görünür kılmak ve Batı bilimi tarafından dayatılan evrensel modellere meydan okumak için fenomenolojiden yararlanmaktadır. Amaç, depresyonu tanımlamak değil; onu belirli bir sosyokültürel bağlamda, siyasi, tarihsel ve simgesel boyutlarıyla birlikte nasıl yaşandığını anlamaktır. Yarı yapılandırılmış görüşmelere dayalı niteliksel bir yaklaşımla, kendini depresyonda hisseden bireylerin tanıklıkları toplanarak bu kişilerin akademik söylemdeki sesleri yeniden duyurulmak istenmiştir. Bu görüşmelerin fenomenolojik analizi sonucunda iş güvencesizliği, kurumsal yabancılaşma, kişisel zamanın kaybı ve baskıcı güç ilişkileri gibi temel temalar ortaya çıkmıştır. Araştırma, depresyonun yalnızca bireysel bir patoloji olmadığını, aksine, küreselleşmiş kapitalizmin eşitsizlik ve süregelen sömürgeci tahakküm koşullarında ürettiği yapısal bir huzursuzluk biçimi olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral research examines the relationship between contemporary capitalism and depression from a sociological, phenomenological, and anticolonial perspective. Confronting the biomedical hegemony that medicalizes psychic suffering and promotes decontextualized pharmacological solutions, the study offers a critique of dominant psychiatric discourse and its ties to neoliberal logic. Using the Colombian case as a reference, it argues that depression cannot be understood outside the historical framework of colonialism, economic dependency, and the production of market-oriented subjectivities. The research draws on phenomenology as a tool to recover the lived experience of suffering and to challenge the universal models imposed by Western science. The aim is not to define depression, but to understand how it is experienced in a specific sociocultural context, taking into account its political, historical, and symbolic dimensions. Through a qualitative approach based on semi-structured interviews, testimonies were collected from individuals who identify as depressed, seeking to restore their voices within academic discourse. A phenomenological analysis of these interviews revealed key themes such as labor precariousness, organizational depersonalization, loss of personal time, and oppressive power dynamics. The research concludes that depression, far from being an isolated individual pathology, is a structural manifestation of the distress produced by globalized capitalism in contexts marked by inequality and ongoing colonial domination.