Güvenli davranış, güvensiz durum, iş kazaları, ramak kala ve kaza maliyetleri arasındaki ilişkiler
Relationships between safe behavior, unsafe conditions, occupational accidents, near misses and accident costs
- Tez No: 959543
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmanın amacı, bakır tel üretim tesisinde çalışanların güvenli /güvensiz davranış tutumlarını değerlendirmeye yönelik bir ölçek geliştirmek ve işletmede tanımlanan güvenli/güvensiz durumlara ilişkin bir değerlendirme formu oluşturmaktır. Ayrıca, güvenli/güvensiz durumlar ile güvenli/güvensiz davranış tutumlarının; iş kazaları, ramak kala olayları ve olan kaza maliyeti üzerindeki yordayıcılığı incelenmiştir. Araştırma kapsamında, çalışanların demografik özellikleri de dikkate alınmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a scale to assess the safe/unsafe behavior attitudes of employees working in a copper wire production facility and to create an evaluation form regarding the identified safe/unsafe conditions within the enterprise. Additionally, the study examines the predictive relationship between these safe/unsafe conditions and behaviors with occupational accidents, near-miss incidents, and accident-related cost. Demographic characteristics of the employees were also taken into account