Maden sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları içinde davranışsal güvenliğin rolü
The role of behavioral security in health and safety practices in the mining sector
  1. Tez No: 538060
  2. Yazar: ŞERİFE SELEN ÇELİKALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
İş sağlığı ve güvenliği tüm mesleklerde çalışanların bedensel, ruhsal, sosyal iyilik durumlarının sağlanması, sürdürülebilir olması ve bu durumu tehlikeye sokabilecek her türlü duruma karşı alınabilecek önlemler üzerindeki sistemli çalışmaların ve uygulamaların bütünüdür. İş sağlığı ve güvenliği uygulamaları çalışma yaşamının en önemli unsurlarından biridir. İş kazalarının birden fazla sebebi olabilmekte, çalışanlar, güvensiz durum ve/veya davranışlar nedeniyle iş kazası yaşamaktadırlar. İş kazaları güvensiz davranış ve güvensiz çalışma koşullarıyla bağlantılıdır, ancak iş kazalarının büyük bir nedeni güvensiz çalışma koşullarından daha çok güvensiz davranışlar sebebiyle yaşanmaktadır. Bu sebeple güvensiz davranışlardan kaynaklanan iş kazalarının çalışanlar tarafından farkındalığının olması oldukça önemli olmaktadır. Güvenli olmayan davranışların kontrolü, kazaları önlemede anahtar bir role sahiptir. Bu çalışmada davranıştan kaynaklanan iş kazaları ve davranışsal güvenliğin rolü incelemeye alınmış, maden sektöründe çalışmış ve/veya çalışmakta olan kişiler üzerinden maden sektöründe iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları içinde, davranışsal güvenliğin rolünü saptamaya yönelik araştırma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is the whole of the systematic work and practices on the measures that can be taken against all situations in which all employees are provided with physical, mental and social well-being and are sustainable in all occupations. Occupational health and safety practices are one of the most important elements of working life. There can be more than one reason for work accidents, and workers are experiencing work accidents due to insecurity and / or behavior. Job accidents are linked to insecure behavior and unsafe working conditions, but a great cause of job accidents is caused by insecure behavior rather than insecure working conditions. For this reason, it is very important for employees to be aware of work accidents arising from insecure behavior. Control of unsafe behavior has a key role in preventing accidents. In this study, a study was conducted to determine the role of behavioral safety in occupational health and safety practices in the mining industry, working and / or working in the mining sector, which was taken to examine the role of workplace accidents and behavioral safety.