S-metrik uzayda F-daraltan dönüşümlerin sabit noktaları
Fixed points of F-contraction mappings in S-metric space
  1. Tez No: 959556
  2. Yazar: FERDİ ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜHEYLA ELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmada, S-metrik uzaylarda F −daraltan dönüşümlerin sabit noktalarının varlığı ve özellikleri incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, F-daraltan dönüşümlerin sabit noktasının varlığını S-metrik uzayda incelemek ve sabit noktalarının tekliğini kanıtlamak bu noktaların özelliklerini daha ayrıntılı bir şekilde analiz etmektir. Yöntem: Çalışmada, F−daraltan dönüşümlerin S-metrik uzaylardaki davranışları ve bu dönüşümlerin sabit noktalarının varlığı çeşitli teoremler aracılığıyla araştırılmıştır. Bu uzaylarda tanımlanan F −daraltan dönüşümlerin sabit noktalarının varlığı ve tekliği kanıtlanmıştır. Bulgular: Araştırmanın sonuçları, S-metrik uzayların geometrik ve topolojik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve bu özelliklerin daraltan dönüşümler üzerindeki etkilerini ortaya koymaktadır. Bu bulguların, hem teorik matematik hem de pratik uygulamalar açısından değerli olduğu ve gelecekteki araştırmalara ilham kaynağı olacağı düşünülmektedir. S-metrik uzaylarda F −daraltan dönüşümlerin incelenmesi, sadece teorik matematik açısından değil, aynı zamanda pratik uygulamalar açısından da büyük önem taşır. Sonuç: Araştırmamızda kullanılan örnekler ve yapılan hesaplamalar, teorinin doğruluğunu destekler nitelikte olup, farklı S-metrik uzaylarında benzer yapıların varlığını göstermektedir. Bununla birlikte, çalışmada ele alınan varsayımlar ve metrik uzayların özellikleri, sonuçların geçerliliğini sınırlandırabilmektedir. Özellikle, S-metrik uzaylarının belirli özelliklerinin, sabit noktanın varlığını etkileyebileceği ve bu tür uzaylarda her daraltan dönüşümün sabit nokta taşıyor olmayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the existence and properties of fixed points of F-contractive mappings in S-metric spaces are examined. The main objective of the study is to investigate the existence of fixed points of F-contractive mappings in S-metric spaces, to prove the uniqueness of these fixed points, and to analyze their properties in more detail. Method: In the study, the behavior of F-contractive mappings in S-metric spaces and the existence of their fixed points were investigated through various theorems. Findings: The results of the study contribute to a better understanding of the geometric and topological properties of S-metric spaces and reveal the effects of these properties on contractive mappings. These findings are considered valuable both for theoretical mathematics and practical applications and are expected to inspire future research. The investigation of F-contractive mappings in S-metric spaces is of great importance not only in terms of theoretical mathematics but also in terms of practical applications. Results: The examples and calculations used in our study support the validity of the theory and demonstrate the existence of similar structures in different S-metric spaces. However, the assumptions considered in the study and the properties of the metric spaces may limit the general validity of the results. In particular, it should be noted that certain properties of S-metric spaces may affect the existence of fixed points, and not every contractive mapping in such spaces necessarily has a fixed point.