Müziğin bulanık mantıkta uygulamaları
Application of music in fuzzy logic
- Tez No: 959557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ONAR, PROF. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, müzikte belirsizlik içeren unsurların daha anlaşılır ve sistematik biçimde analiz edilmesine olanak tanıyan bulanık mantık temelli yöntemlerin uygulanabilirliği araştırılmıştır. Araştırmanın temel amacı, özellikle Türk makam müziği bağlamında, müzikal yapının nicel olarak yorumlanmasını sağlamak ve sezgisel temelli kararların yerini alabilecek güvenilir modeller geliştirmektir. Bu doğrultuda, perde (frekans), ses şiddeti ve zaman olmak üzere üç girdi değişkeni ile kaliteyi temsil eden bir çıktı değişkeni tanımlanarak MATLAB ortamında bulanık mantık sistemi tasarlanmıştır. Kullanılan veri seti, geleneksel Türk müziğine ait eserlerden elde edilen örneklerden oluşturulmuştur. Veriler, karar ve güçlü perdelerle frekans uzaklıkları temel alınarak makam ve seyir tespitine yönelik olarak analiz edilmiştir. Çalışmada üç farklı yöntem karşılaştırmalı olarak kullanılmıştır: SPSS ortamında yürütülen istatistiksel analizler, yapay sinir ağları (YSA) ve adaptif bulanık çıkarım sistemi (ANFIS). Yapılan modellemeler sonucunda, doğru sınıflandırma ve tahminlemede yüksek başarı oranları elde edilmiş; böylece geliştirilen yöntemlerin hem teorik hem de pratik düzeyde müzik analizinde uygulanabilir olduğu ortaya konmuştur. Bu sonuçlar, müzikal yapıları nicel verilerle yorumlamaya yönelik çalışmalara önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the applicability of fuzzy logic-based methods to address ambiguities in music analysis and offer a more comprehensible and systematic approach. The primary objective is to enable the quantitative interpretation of musical structures—particularly within the context of Turkish makam music—and to develop reliable models that can replace intuition-based decision-making processes. For this purpose, a fuzzy logic system was designed in MATLAB using three input variables—pitch (frequency), loudness, and timing—and one output variable representing musical quality. The dataset was derived from selected samples of traditional Turkish music. Based on the distances from tonic and dominant pitches in terms of frequency, the system was used to identify the makam and melodic progression (seyir) of the compositions. Three different approaches were employed for comparative analysis: statistical analysis using SPSS, artificial neural networks (ANN), and adaptive neuro-fuzzy inference system (ANFIS). The modeling results demonstrated a high level of accuracy in prediction and classification, thereby confirming the practical applicability of the proposed methods in musical analysis. These findings contribute significantly to data-driven approaches in interpreting musical structures.