Birleşmiş Milletler ve dijital diplomasi: İsrail-Filistin sorununa yönelik açıklamaların Twitter (X) üzerinden analizi
United Nations and Digital Diplomacy: An Analysis Of The United Nations Discourses On The Israel - Palestine Conflict Through Twitter (X)
- Tez No: 959569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN NURİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma Birleşmiş Milletler'in dijital diplomasi aracı olarak Twitter (X) aracılığıyla İsrail – Filistin sorununa yönelik yaptığı paylaşımları konu edinmekte ve bu paylaşımlardaki söylemlerin çatışma sürecine etkisini, içeriğini ve tematik yapısını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda çalışma kapsamında yapılan paylaşımların sistematik bir biçimde incelenmesi amacıyla tematik analiz ve içerik analizi yöntemi birlikte kullanılmıştır. Birleşmiş Milletler'in resmi Twitter (X) hesabı aracılığıyla İsrail – Filistin sorununa yönelik 7 Ekim 2023 – 7 Ekim 2024 tarihinde yapmış olduğu paylaşımlar MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiştir. İlk etapta paylaşılan tweetlerde yer verilen temel kavramlar frekanslarına göre sunulmuş, ikinci aşamada söz konusu kavramlardan yola çıkılıp tekrarlayan anlatılar analiz edilip temalar oluşturulmuş ve sıklık dağılımlarıyla birlikte verilmiştir. Böylece Birleşmiş Milletler'in dijital söylemlerinde öne çıkan temaların ne olduğu ve bu söylemlerin çatışma süreci kapsamındaki etkileri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışma yedi bölüme ayrılmıştır. Giriş bölümünde çalışmanın amacı, önemi ve soruları ortaya konulmuş, ikinci bölümde diplomasi ve kamu diplomasisi kavramları irdelenerek yumuşak güç ile olan ilişkisi ortaya koyulmuştur. Üçüncü bölümde dijital diplomasi kavramı ele alınmış ve sosyal medyayla ilişkisi değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde İsrail – Filistin sorunun tarihsel arka planına değinilerek çatışmanın tarihsel boyutları ortaya konulmuştur. Beşinci bölümde günümüzün en önemli uluslararası örgütlerinden olan Birleşmiş Milletler ele alınmış ve kuruluş süreci, yapısı ve amaçları açıklanmıştır. Altıncı bölümde Birleşmiş Milletler'in Twitter (X) üzerinden dijital diplomasisi ele alınarak çalışmanın bulgularına yer verilmiştir. Yedinci bölümde ise elde edilen bulgular tartışılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında İsrail – Filistin sorununa yönelik yapılan dijital diplomasi söylemlerinin çatışmaya yönelik insani krizleri görünür kılmak ve farkındalık yaratmak gibi işlevleriyle sadece destekleyici bir rol üstlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Nitekim çalışma kapsamında incelenen temalarda ateşkes çağrısı, insani yardım ve erişim, sivillerin korunması ve barış ihtiyacı gibi temalar öne çıkmış ve paylaşımların içeriksel olarak da çağrısal nitelik taşıdığı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the United Nations' posts on the Israeli - Palestinian conflict through Twitter (X) as a digital diplomacy tool and aims to analyze the impact, content and thematic structure of the discourses in these posts on the conflict process. In this direction, thematic analysis and content analysis methods were used together in order to systematically analyze the posts made within the scope of the study. Through the official Twitter (X) account of the United Nations, the posts made on October 7, 2023 - October 7, 2024 regarding the Israeli - Palestinian conflict were analyzed through the MAXQDA program. In the first stage, the basic concepts included in the tweets were presented according to their frequencies, and in the second stage, based on these concepts, recurrent narratives were analyzed, themes were formed and given with their frequency distributions. Thus, it was tried to reveal what the prominent themes are in the digital discourses of the United Nations and the effects of within the scope of the conflict process. Accordingly, the study is divided into seven chapters. In the introduction, the purpose and questions of the study are laid out. In the second chapter, the concepts of diplomacy and public diplomacy are examined and their relationship with soft power is revealed. In the third chapter, the concept of digital diplomacy is discussed and its relationship with social media is evaluated. In the fourth chapter, the historical background of the Israeli-Palestinian conflict is discussed and the dimensions of the conflict are revealed. In the fifth chapter, the United Nations is discussed and its establishment process and structure are explained. In the sixth chapter, the digital diplomacy of the United Nations on Twitter (X) is discussed and the findings of the study are presented. In the seventh chapter, the findings are discussed and the results are evaluated. Within the scope of the study, it was concluded that the digital diplomacy discourses on the Israeli-Palestinian conflict only assumed a supportive role with functions such as making the humanitarian crises related to the conflict visible and raising awareness. As a matter of fact, themes such as the call for a ceasefire, humanitarian aid and access, protection of civilians and the need for peace came to the fore in the themes examined within the scope of the study, and it was analyzed that the posts were also call for content.