Ortaokullarda kaynaştırma eğitimine devam eden öğrencilere bep hazırlama ve uygulamada matematik öğretmenlerinin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution proposals faced by mathematics teachers in preparing and applying ieps to students attending inclusive education in secondary scools
  1. Tez No: 959568
  2. Yazar: AYŞE HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAHYA ÇIKILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Ortaokullarda kaynaştırma eğitimine devam eden öğrencilere BEP hazırlamada ve uygulamada Matematik öğretmenlerinin karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerinin incelenmesi amacıyla yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Araştırmaya 30 ilköğretim Matematik öğretmeni katılmıştır. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda Matematik öğretmenlerin en fazla BEP hazırlama sürecinde ilgili kişilerle iş birliği, kalabalık sınıflar ve zaman yetersizliği ve performansı ifade etmede önemli sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Bu sorunlara bağlı olarak öğretmenler, aileler ve diğer paydaşlar arasında düzenli iletişim ve iş birliği teşvik edilmeli, sınıf mevcutları azaltılmalı ve öğretmenlere BEP hazırlığı için ek zaman ve rehberlik desteği sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
A qualitative research method was used in this study to examine the problems encountered by mathematics teachers in preparing and implementing IEPs for students continuing inclusive education in middle schools, and to propose solutions. Data were collected using a semi-structured interview form prepared by the researcher. Thirty primary school mathematics teachers participated in the study. The data obtained were analyzed using descriptive analysis. The analysis revealed that mathematics teachers experienced significant challenges in the IEP preparation process, particularly in terms of collaboration with relevant parties, large class sizes, time constraints, and performance evaluation. To address these issues, regular communication and collaboration between teachers, families, and other stakeholders should be encouraged, class sizes should be reduced, and teachers should be provided with additional time and guidance support for IEP preparation.