İnsan kaynakları yönetiminde pazarlama karması stratejileri ve kurumsal marka imajı üzerindeki rolleri
Marketing mix strategies in human resources management and their role on corporate brand image
  1. Tez No: 959577
  2. Yazar: CEYDA YÜCEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLAYSU ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmanın temel amacı, organizasyonlarda insan kaynakları faaliyetlerine yönelik uygulanan pazarlama karması stratejilerinin kurumsal marka imajına olan etkilerini incelemektir. Bu çerçevede, organizasyonlarda insan kaynakları faaliyetlerine yönelik uygulanan pazarlama karması elemanlarının kurumsal marka imajı üzerindeki etkileri ayrı ayrı değerlendirilerek, hangi pazarlama karması bileşenlerinin kurumsal marka imajı üzerinde daha etkili olduğunun ortaya konulması hedeflenmiştir. İlişkisel tarama modelinde tasarlanan çalışma, Türkiye'de faaliyet gösteren ve profesyonel insan kaynakları departmanına sahip işletmelerin insan kaynakları personeli üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada veri toplamak amacıyla çevrimiçi anket tekniği kullanılmış ve toplam 406 insan kaynakları profesyonelinden veri toplanmıştır. Çalışma kapsamında toplanan veriler SPSS 27.0 istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; insan kaynakları yönetiminde uygulanan pazarlama karması stratejilerinin kurumsal marka imajı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu, ancak bu etkinin demografik değişkenlere göre kısmen farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to examine the effects of marketing mix strategies applied to human resources activities in organizations on corporate brand image. In this context, it is aimed to reveal which marketing mix components are more effective on the corporate brand image by evaluating the effects of the marketing mix elements applied to human resources activities in organizations on the corporate brand image separately. The study, designed in the relational screening model, was carried out on the human resources personnel of businesses operating in Turkey and having a professional human resources department. In order to collect data in the study, the online survey technique was used and data was collected from a total of 406 human resources professionals. The data collected within the scope of the study was analyzed using the SPSS 27.0 statistical program. As a result of the research; It has been determined that marketing mix strategies applied in human resources management have a significant impact on the corporate brand image, but this effect varies partially according to demographic variables.