Bir fidanlık işletmesinde pazarlama başarısına etki eden unsurların karar destek sistemleriyle irdelenmesi
Evaluating the factors influencing marketing success in a nursery enterprise using decision support systems
  1. Tez No: 959576
  2. Yazar: ÇİĞDEM TAKIR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR ÇAĞRI BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında, fidanlık işletmelerinde pazarlama başarısını etkileyen temel faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin karar destek sistemleri aracılığıyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Artan kentleşme, peyzaj uygulamalarındaki yaygınlık ve çevresel duyarlılıkla birlikte fidanlık sektörü, stratejik bir üretim alanı haline gelmiştir. Sakarya ili ve bağlı ilçelerinde (Sapanca, Arifiye, Serdivan) yürütülen saha araştırmaları sonucunda sektör uzmanlarıyla gerçekleştirilen anket verileri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında, saha çalışmaları ve uzman görüşleri doğrultusunda belirlenen dokuz pazarlama kriteri (fidan kalitesi, bitki pasaportu, ürün çeşitliliği, sürdürülebilirlik, ulaşılabilirlik, güvenilirlik, fiyat uygunluğu, ödeme kolaylığı, nakliye hizmeti) çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden AHP ve TOPSIS ile değerlendirilmiştir. AHP yöntemiyle kriter ağırlıkları belirlenmiş, en yüksek ağırlık %19 ile“fidan kalitesi”kriterine verilmiştir. Bu bulgu, kalite odaklı üretimin sektördeki pazarlama başarısı üzerindeki etkisini açıkça ortaya koymaktadır. TOPSIS yöntemiyle işletme türlerinin karşılaştırılması sonucunda, büyük ölçekli özel fidanlıkların pazarlama açısından en ideal profil olduğu tespit edilmiştir (C* = 0,96985). Kamuya ait küçük ölçekli işletmelerin ise en düşük başarı düzeyine sahip olduğu gözlemlenmiştir (C* = 0,21374). Araştırma sonuçları, özel sektör işletmelerinin pazarlama stratejilerinde daha başarılı olduğunu ortaya koymakta ve kamu işletmelerinde bu yönde iyileştirici adımlar atılması gerektiğine işaret etmektedir. Bu bağlamda çalışma, fidanlık sektöründe stratejik karar verme süreçlerinin bilimsel temellere dayandırılmasına katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the key factors influencing marketing success in nursery enterprises and to evaluate these factors using decision support systems. With increasing urbanization, the expansion of landscape applications, and rising environmental awareness, the nursery sector has become a strategically significant area of production. Field research was conducted in Sakarya Province and its districts (Sapanca, Arifiye, and Serdivan), and data were collected through surveys administered to industry experts.Based on both fieldwork and expert opinions, nine core marketing criteria were identified: seedling quality, plant passport, product diversity, sustainability, accessibility, reliability, price affordability, ease of payment, and delivery service. These criteria were analyzed using multi-criteria decision-making (MCDM) methods, specifically the Analytic Hierarchy Process (AHP) and the Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS). Through AHP, the weights of the criteria were calculated, revealing that“seedling quality”carried the highest importance with a weight of 19%. This finding underscores the significant impact of quality-oriented production on marketing success within the sector.Subsequently, the TOPSIS method was applied to compare different types of nursery businesses. The results indicated that large-scale private nurseries represented the most ideal profile in terms of marketing performance (C* = 0.96985), whereas small-scale public nurseries demonstrated the lowest level of success (C* = 0.21374).The findings highlight that private sector enterprises are generally more effective in implementing successful marketing strategies. In contrast, public sector nurseries require strategic improvements in this area. In this context, the study aims to contribute to the institutionalization of data-driven and scientifically grounded decision-making processes in the nursery industry.