Performansa dayalı ek ödeme sisteminin çalışan motivasyonu üzerindeki etkisi: Sağlık sektöründe ampirik bir araştırma
The effect of performance-based additional payment system on employee motivation: An empirical study in the health sector
  1. Tez No: 959620
  2. Yazar: DENİZ YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALTUĞ OCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, kamu sağlık kurumlarında uygulanan performansa dayalı ek ödeme sisteminin sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Sağlık hizmetlerinde çalışanların motivasyonu, verimliliği ve iş tatmini, sunulan hizmetin kalitesini doğrudan etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Performansa dayalı ek ödeme sistemi sağlık çalışanlarının iş tatminini nasıl etkilemektedir? Çalışanların bu sisteme yönelik algıları nelerdir? Sistemin uygulanma sürecinde karşılaşılan temel sorunlar nelerdir? Performansa dayalı ek ödeme, sağlık hizmetlerinin kalitesini artırmada etkili midir? Bu sorulara yanıt bulabilmek amacıyla araştırmada nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi tercih edilmiş olup, anket formu sağlık çalışanlarına uygulanacaktır. Katılımcılar, kamu hastanelerinde görev yapan doktorlar, hemşireler ve diğer sağlık çalışanlarından oluşmuştur. Araştırmada, performansa dayalı ek ödeme sistemine yönelik tutumları ölçmek amacıyla Likert ölçeği kullanılarak yapılandırılmış olup, ödeme sisteminin daha etkin uygulanmasına yönelik öneriler geliştirilmesine katkı sağlaması düşünülmektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, kamu sağlık kurumlarında uygulanan performansa dayalı ek ödeme sisteminin sağlık çalışanlarının motivasyonu üzerindeki etkilerini bilimsel verilerle ortaya koyarak, sağlık hizmetlerinde performans yönetiminin geliştirilmesine yönelik önemli çıkarımlar sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of the performance-based additional payment system implemented in public health institutions on healthcare workers. The motivation, productivity and job satisfaction of healthcare workers are among the important factors that directly affect the quality of the service provided. How does the performance-based additional payment system affect the job satisfaction of healthcare workers? What are the perceptions of employees about this system? What are the main problems encountered during the implementation process of the system? Is performance-based additional payment effective in increasing the quality of healthcare services? In order to find answers to these questions, the quantitative method was used in the research. The survey method was preferred as the data collection tool and the survey form will be applied to healthcare workers. Participants were doctors, nurses and other healthcare professionals working in public hospitals. The research was structured using a Likert scale to measure attitudes towards the performance-based additional payment system and is thought to contribute to the development of suggestions for a more effective implementation of the payment system. In conclusion, this study aims to present important implications for the development of performance management in healthcare services by revealing the effects of the performance-based additional payment system implemented in public healthcare institutions on the motivation of healthcare workers with scientific data