Performansa dayalı ücret sisteminin iş gören motivasyonuna etkisi (Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi örneği)
The effect of the performance-based perquisite scheme on the motivation of employees(Karabük University Education Inc. Research Hospital example)
  1. Tez No: 452152
  2. Yazar: MEVLÜT ELVERİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Performans değerlendirme kavramı hem yönetenler hem de çalışanlar açısından oldukça önemlidir. Bu uygulama, işletmelere göre farklılık gösterse de amaç aynıdır. Performans değerlendirme kavramı ile birlikte performans yönetim sistemi, bir organizasyonda performans planlandığı, yönetildiği ve doğru değerlendirildiği zaman yüksek motivasyon sağlayan iş ortamını yaratmaktadır. Bu nedenle de performans değerlendirme performans yönetimi sisteminin bir aşamasıdır. Bu çerçevede Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan doktorlar üzerinde yapılan performans değerlendirme sisteminin motivasyon üzerindeki etkilerine yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Anket tekniği kullanılarak toplanan 120 doktor görüşünün analiz edildiği bu araştırmada, yüzde-frekans analizi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis H Testi kullanılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, anket uygulanan doktorların performansa dayalı ek ödeme sistemine ilişkin düşüncelerinin genel olarak olumsuz düzeyde olduğu ve düşüncelerinin demografik özellikleri itibariyle anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : Performans, Performans Değerlendirme, Sağlık Kurumları.
Özet (Çeviri)
Performanceappraisal is quiteimportantboth for managersandemployees. Thepurpose of performance appraisal is similar eventhoughdifferences among enterprises can be noticed.Performance management system maycreateahighlymotivatingworkplace when the performance inanorganizationisplanned,managedandcorrectlyevaluated. Thereforeperformanceappraisal is a part of performancemanagementsystem. Inthis study, an emperical research is conducted to identify theeffects of performanceappraisalon motivations of doctors who work at KarabukUniversity Training and Research Hospital. Applying a structured questionnaire a sample of 120 doctors included in this research. Date areanalyzed using frequencyandpercentageanalysis, the Mann-Whitney U Test andtheKruskal-Wallis H Test. Accordingtothefindings of theresearch, it is ascertainedthattheopinions of thedoctorsabouttheperformance-basedperquisitesystemare in general negativeandtheiropinions do not substantiallydifferfromtheothers' duetothedemographicfeatures. Key Words : Performance, Performance Evaluation, Health Institutions