Üniversite öğrencilerinin bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve psikolojik sağlamlık arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between university students' cognitive emotion regulation strategies and depression, anxiety, stress and psychological resilience
  1. Tez No: 959619
  2. Yazar: MESUT DORUK ATIŞKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BETÜL TANACIOĞLU AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de beliren yetişkinlik dönemini yaşayan, lisans öğrenimine devam eden üniversite öğrencilerinin kullandıkları bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkilerin detaylı bir incelemesini yapmaktır. Araştırmada toplam 432 katılımcı (272 kadın, 160 erkek) bulunmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Demografik Bilgi Formu, Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği, Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'nin (DASS-21) Türkçe Kısa Formu ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, üniversite öğrencilerinin bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin depresyon, anksiyete, stres ve psikolojik sağlamlık düzeyleriyle önemli ilişkiler kurduğunu ortaya koymuştur. Bu araştırmaya göre, olumlu bilişsel stratejilerin kullanımı, öğrencilerin psikolojik sağlamlığını arttırmaktadır. Buna karşın, bu araştırmanın bulgularına göre, olumsuz bilişsel stratejilerin kullanımı; depresyon, anksiyete ve stres düzeylerini arttırmaktadır. Örneğin, kendini suçlama ve diğerlerini suçlama gibi olumsuz stratejileri kullanan bireylerin depresyon ve anksiyete düzeylerinin yüksek olduğu; buna karşın kabul etme ve pozitif yeniden gözden geçirme gibi olumlu stratejilerin psikolojik sağlamlıkla pozitif yönde ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Türkiye'deki beliren yetişkinler üzerinde yapılan bu araştırma, farklı coğrafi bölgelerden, kültürel arka planları ve sosyoekonomik düzeyleri farklı olan grupların da dahil edilebileceği gelecek araştırmalara da ipucu olacak bulgulara ulaşmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to conduct a detailed examination of the relationships between the cognitive emotion regulation strategies used by undergraduate university students in Turkey who are experiencing emerging adulthood and their depression, anxiety, stress levels and psychological resilience. There were 432 participants (272 females and 160 males) in total. Demographic Information Form, Cognitive Emotion Regulation Scale, Turkish Short Form of Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) and Brief Resilience Scale (BRS) were used as data collection tools. The findings of the study revealed that university students' cognitive emotion regulation strategies have significant relationships with depression, anxiety, stress and psychological resilience levels. According to this study, the use of positive cognitive strategies increases students' psychological resilience. On the contrary, according to the findings of this study, negative cognitive strategies increase depression, anxiety and stress levels. For example, it was observed that individuals who used negative strategies such as self-blame and blaming others had higher levels of depression and anxiety, whereas positive strategies such as acceptance and positive reappraisal were positively associated with psychological resilience. This study, which was conducted on emerging adults in Turkey, aims to provide clues for future research that may include groups from different geographical regions, cultural backgrounds and socioeconomic levels.