Z kuşağında yeşil satın alma davranışı
Green purchasing behavior in Generation Z
- Tez No: 959623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇETİNDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada yeşil ürün farkındalığının Z kuşağı tüketicilerinin yeşil satın alma niyeti üzerindeki eylemlerinde planlı davranış teorisi kapsamında demografik özelliklerine göre yeşil satın alama davranışı üzerindeki etki rolü üstlenip üstlenmediğinin araştırılmasının yapılması amaçlanmaktadır. Alışveriş yapan Z kuşağı tüketicilerinin aldıkları ürün kapsamında yeşil olmasına ne kadar ve yeşil ürün alırken nelere dikkat ettiklerine, memnuniyetlerine olan etkileme durumunun araştırılması amaç edinilmiştir. Araştırma, Türkiye'deki Z kuşağı bireylerinden oluşan bir örneklem üzerinde gerçekleştirilmiş ve veri toplama yöntemi olarak anketler kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrulayıcı ve keşfedici faktör analizleri ile değerlendirilmiş, yeşil satın alma niyetini etkileyen temel unsurlar tespit edilmiştir. Çalışmanın sonuçları, demografik özelliklerin yeşil satın alma niyetini güçlü bir şekilde şekillendirdiğini, ancak yeşil ürünlerin yüksek fiyat algısının bu niyeti sınırlayabileceğini göstermektedir. Yapmış olduğumuz araştırma, Z kuşağının yeşil satın alma davranışlarına ilişkin literatürdeki boşluğu doldurmayı hedeflemekte ve sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarının yaygınlaştırılmasına yönelik öneriler sunmaktadır. Çalışma, yeşil ürünlerin benimsenmesi için tüketicilerin çevresel bilgilerinin artırılması ve erişilebilir fiyat stratejilerinin uygulanması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to investigate whether green product awareness plays an impact role on green purchasing behavior according to demographic characteristics within the scope of the theory of planned behavior in the actions of Generation Z consumers on green purchasing intention. It is aimed to investigate the extent to which Generation Z shoppers are green within the scope of the product they buy and what they pay attention to when buying green products and the effect on their satisfaction. The research was conducted on a sample of Generation Z individuals in Turkey and questionnaires were used as data collection method. The data obtained were evaluated with confirmatory and exploratory factor analyses, and the main factors affecting green purchase intention were identified. The results of the study show that demographic characteristics strongly shape green purchase intention, but the perception of high price of green products may limit this intention. Our research aims to fill the gap in the literature on the green purchasing behavior of Generation Z and offers suggestions for the dissemination of sustainable consumption habits. The study emphasizes that consumers' environmental knowledge should be increased and accessible price strategies should be implemented for the adoption of green products.