Azerbaycan'ın farklı bölgelerinden temin edilen ev yapımı şarap örneklerinden laktik asit bakterilerinin izolasyonu, identifikasyonu, bazı probiyotik ve teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Isolation, identification, and determination of some probiotic and technological properties of lactic acid bacteria from homemade wine samples obtained from different regions of Azerbaijan
- Tez No: 959622
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, Azerbaycan'dan temin edilen ev yapımı şarap örneklerinden saptanan laktik asit bakterilerinin (LAB) fenotipik ve genotipik özelliklerini belirleyerek; probiyotik potansiyellerini, teknolojik niteliklerini ve gıda güvenliği açısından uygunluklarını değerlendirmektir. Bu kapsamda, elde edilen suşların hem gıda sistemlerinde doğal biyokoruyucu olarak kullanılabilirliği hem de fonksiyonel gıdalarda probiyotik ajan olarak insan sağlığına katkı potansiyeli araştırılacaktır. Yöntem: Bu tezde, şarap örneklerinden LAB izolasyonu yapılarak; izolatlar fenotipik ve biyokimyasal testlerle karakterize edildi. Gıda güvenliği açısından antibiyotik duyarlılığı, hemolitik, antibakteriyel aktivite, biyofilm ve biyojenik amin (BA) üretimi değerlendirildi. Probiyotik özellikler kapsamında pH, safra tuzu, etanol ve gastrointestinal sistem (GİS) koşullarına direnç deneyleri yapıldı. Teknolojik özellikler bakımından ise asitleştirme yeteneği, kolesterol asimilasyonu, enzimatik ve antioksidan aktivite özellikler incelendi. Uygun özelliklere sahip izolatlar moleküler düzeyde tanılanması yapıldı. Bulgular: Şarap örneklerinden elde edilen 120 izolattan 85'i Gram pozitif ve katalaz negatif olarak seçildi. Gıda güvenliği kriterlerine uygun, antibiyotik direnci gösteren, BA ve biyofilm oluşturmayan 15 izolat belirlenerek, probiyotik ile teknolojik özellikler bakımından uygun parametrelere sahip üç izolat seçildi ve moleküler düzeyde tanılanması yapıldı. Sonuçlar: Elde edilen veriler doğrultusunda, tüm parametreler açısından olumlu özellikler gösteren NK5 izolatının %99,87 oranında Lacticaseibacillus paracasei subsp. paracasei, NK12 izolatının %99,8 oranında Lactiplantibacillus argentoratensis ve NK25 izolatının %99 oranında Lactiplantibacillus pentosus türlerine benzerlik gösterdiği belirlendi. İzolatların sahip oldukları probiyotik ve teknolojik özelliklerle potansiyel bir LAB olarak değerlendirilebileceği sonucuna varıldı. Özellikle BA ve biyofilm oluşturmamaları, GRAS (Genel Olarak Güvenli Kabul Edilen) statüsündeki mikroorganizmalar olarak kullanılabilme potansiyelleri, bu izolatları gıda güvenliği ve endüstriyel uygulamalar açısından son derece değerli kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this thesis is to determine the phenotypic and genotypic characteristics of lactic acid bacteria (LAB) identified from homemade wine samples obtained from Azerbaijan, to assess their probiotic potential, technological qualities, and suitability for food safety. In this context, the obtained strains will be investigated for their utility as natural biopreservatives in food systems and their potential to contribute to human health as probiotic agents in functional foods. Method: In this thesis, LAB were isolated from wine samples and the isolates were characterized using phenotypic and biochemical tests. Antibiotic susceptibility, hemolytic activity, antibacterial activity, biofilm production, and biogenic amine (BA) production were evaluated for food safety. Probiotic properties included resistance to pH, bile salts, ethanol, and gastrointestinal (GI) conditions. Technological properties included acidification ability, cholesterol assimilation, and enzymatic and antioxidant activity. Isolates with suitable characteristics were identified at the molecular level. Results: Of the 120 isolates obtained from wine samples, 85 were selected as Gram-positive and catalase-negative. Fifteen isolates that met food safety criteria, exhibited antibiotic resistance, and did not form BA or biofilm were identified. Three isolates with suitable probiotic and technological parameters were selected and identified at the molecular level. Conclusion: Based on the obtained data, isolate NK5, which exhibited positive characteristics in all parameters, was determined to be 99.87% similar to Lacticaceaeibacillus paracasei subsp. paracasei, isolate NK12 was 99.8% similar to Lactiplantibacillus argentoratensis, and isolate NK25 was 99% similar to Lactiplantibacillus pentosus. It was concluded that these isolates could be considered potential LAB due to their probiotic and technological properties. In particular, their lack of BA and biofilm formation, and their potential to be used as GRAS (Generally Recognized as Safe) microorganisms, make these isolates extremely valuable for food safety and industrial applications.