Ebeveyn sağlık okuryazarlığının ilk üç yaş çocuk bakımı üzerine etkisi
The impact of parental health literacy on child care in the first three years
- Tez No: 959631
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ÖRÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Bir çocuğun gelişiminin desteklenmesinde sağlık, beslenme, temiz ve güvenli çevre, erken öğrenme olanakları ve duyarlı bakım prensiplerine (geliştiren bakım) uyulması çok önemlidir. Bu konuda ebeveynlerin sağlık okuryazarlığı önemli bir belirleyicidir. Bu çalışmada ebeveyn sağlık okuryazarlık ve özyeterlilik düzeyinin ilk üç yaş çocuk bakımına ilişkin tutum ve davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tanımlayıcı, kesitsel bir tasarımla 01.03.2024- 31.09.2024 tarihleri arasında 6 ay- 3 yaş arası çocuğu olan, 18-60 yaş aralığında 220 ebeveyn ile (anne ve baba) yürütülmüştür. Çalışma grubunun sosyodemografik özellikleri, çocuk bakımına ilişkin özellikler yapılandırılmış anket formu ile toplanmış, ebeveynlere Hacettepe Üniversitesi Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (HÜ-SOY) kısa formu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Adherence to principles of nurturing care—namely health, nutrition, a clean and safe environment, early learning opportunities, and responsive caregiving—is essential for supporting a child's development. Parental health literacy plays a critical role in this process. This study aimed to evaluate the relationship between parents' levels of health literacy and self-efficacy and their attitudes and behaviors related to the care of children under the age of three. Materials and Methods: This descriptive cross-sectional study was conducted between 01.03.2024 and 31.09.2024 with 220 parents (mothers and fathers) aged 18–60 years who had children between 6 and 36 months of age. Sociodemographic characteristics and caregiving practices were collected via a structured questionnaire, and the short form of the Hacettepe University Health Literacy Scale (HÜ-SOY) was administered. A p-value of