Forex piyasalarında RSI ve stokastik indikatörlerini kullanarak işlem yapma: Endeks performansları üzerine karşılaştırmalı bir uygulama
Trading in forex markets using RSI and stochastic indicators: A comparative application on index performances
  1. Tez No: 959644
  2. Yazar: EMRE BAHTLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Finans piyasalarının hızla değişen dinamikleri, manuel işlemlerde ortaya çıkan insan hataları ve zaman kısıtlamaları, otomatik alım-satım sistemlerine olan ihtiyacı artırmaktadır. Çalışmada, geliştirilen bir al/sat robotu kullanılarak Forex piyasalarında RSI (Relative Strength Index) ve Stokastik İndikatörler temel alınarak gerçekleştirilen işlem stratejisinin, dünyanın en büyük endekslerinden yedi tanesinde test edilmesi amaçlanmaktadır. MQL5 ile kodlanan robot, MetaTrader 5 platformunda geçmiş verilere (backtest) dayalı olarak çalıştırılmaktadır. Strateji, RSI 70 seviyesinin üzerine çıkıldığında satış; RSI 30 seviyesinin altına inildiğinde alım işlemi başlatmak ve sonrasında RSI 50 veya Stokastik (5,3,3) göstergesinin belirlenen eşiklere ulaşmasıyla işlemin karlı ya da zararlı olarak tespit edilmesine dayanmaktadır. Deneysel sonuçlar, her endeks için toplam işlem sayısı, olumlu/olumsuz oranları, temel istatistiksel ölçümler ve grafiksel gösterimlerle analiz edilmektedir. Elde edilen bulgularda, işlem sayısının yüksek olduğu endekslerde fiyat oynaklığının (volatilitenin) arttığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The rapidly changing dynamics of financial markets, human errors and time constraints that occur in manual transactions increase the need for automated trading systems. In the study, it is aimed to test the trading strategy based on RSI (Relative Strength Index) and Stochastic Indicators in Forex markets using a developed buy/sell robot on seven of the world's largest indices. The robot, coded with MQL5, is run on the MetaTrader 5 platform based on historical data (backtest). The strategy is based on selling when the RSI exceeds 70; starting a buy transaction when the RSI falls below 30, and then determining whether the transaction is profitable or losing when the RSI 50 or Stochastic (5,3,3) indicator reaches the specified thresholds. Experimental results are analyzed with total number of transactions, positive/negative ratios, basic statistical measurements and graphical representations for each index. The findings show that price volatility increases in indices with high number of transactions.