Deprem sonrası oluşan travma düzeylerinin ve iş hayatı unsurlarının çalışan memnuniyetine etkileri: Kahramanmaraş'ta bir alan araştırması.
The effects of trauma levels and work life factors on employee satisfaction following an earthquake: A field study in Kahramanmaraş.
  1. Tez No: 959648
  2. Yazar: CENK OTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MELİH EYİTMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, sadece fiziksel yıkımlara yol açmakla kalmamış, aynı zamanda bireylerin psikolojik, sosyal ve profesyonel yaşamlarında derin izler bırakmıştır. Bu çalışmanın amacı, deprem sonrasında ortaya çıkan travma düzeylerinin ve iş hayatı unsurlarının çalışan memnuniyetine etkilerini incelemektir. Araştırma kapsamında, depremden doğrudan etkilenen ve özel sektörde çalışan 335 kişiden anket yoluyla veri toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Çalışmada öncelikle deprem travmasının bireylerin iş yaşamındaki yansımaları ele alınmış, motivasyon, iş tatmini, işe bağlılık, iş stresi, işten ayrılma niyeti ve genel çalışan memnuniyeti gibi kavramlar arasında olası ilişkiler değerlendirilmiştir. Bulgular, yüksek travma düzeyine sahip bireylerin iş motivasyonunun ve iş tatmininin azaldığını, işe bağlılıklarının zayıfladığını, iş streslerinin arttığını ve işten ayrılma niyetlerinin yükseldiğini göstermektedir. Buna karşılık, çalışan memnuniyetinin travma düzeyi ile negatif yönlü bir ilişki içerisinde olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçları, afet sonrası süreçlerde çalışanların psikososyal destek ihtiyacının önemini ortaya koymakta; işverenler, insan kaynakları birimleri ve politika yapıcılar için kurumsal iyileştirme stratejileri geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır. Bu bağlamda, deprem gibi kriz durumlarında çalışan memnuniyetini korumaya yönelik önleyici ve iyileştirici yaklaşımların hayati önem taşıdığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, not only caused massive physical destruction but also left deep marks on individuals' psychological, social, and professional lives. The purpose of this study is to examine the effects of trauma levels and work life factors that arise after an earthquake on employee satisfaction. Within the scope of the research, data were collected via surveys from 335 individuals who were directly affected by the earthquake and employed in the private sector. The obtained data were analyzed using the SPSS statistical software. The study primarily focuses on the reflections of earthquake-induced trauma on individuals' professional experiences, evaluating possible relationships between trauma and concepts such as motivation, job satisfaction, organizational commitment, job stress, intention to leave, and overall employee satisfaction. Findings indicate that individuals with high levels of trauma tend to experience lower job motivation and satisfaction, weaker organizational commitment, and increased job stress and turnover intentions. In addition, a negative relationship was found between trauma levels and employee satisfaction. The results underline the importance of psychosocial support for employees in the aftermath of disasters, emphasizing the need for institutional recovery strategies for employers, human resources departments, and policymakers. In this context, it is concluded that preventive and remedial approaches aimed at maintaining employee satisfaction during crisis situations such as earthquakes are of vital importance.