Adolesan sporcularda tutkunluk ile çift kariyer tükenmişliği arasındaki ilişkide sportif kimliğin aracı rolü
The mediating role of athletic identity in the relationship between passion and dual career burnout in adolescent athletes
- Tez No: 959675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Araştırmada adolesan sporcuların tutkunluk tipleri ile spor ve okul tükenmişlikleri arasındaki ilişkide sportif kimliğin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 185 kız (X ̅yaş=15.65±1.34) ve 218 erkek (X ̅yaş=15.49±1.32) toplam 403 (X ̅yaş=15.56±1.33) öğrenci-sporcu katılmıştır. Katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“Tutkunluk Ölçeği”,“Sporcu Kimliği Ölçeği”ile“Adolesan Sporcularda Spor Tükenmişliği Envanteri-Çift Kariyer Formu”ve“Okul Tükenmişliği Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin analizinde, Yapısal Eşitlik Modellemesi ile modelde yer alan değişkenler arasındaki toplam dolaylı etkilerin anlamlılığının incelenmesinde Bootstrap tekniği kullanılmıştır. Analizler sonucunda uyumlu tutkunluk (β=0.11, p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to test the mediator role of athletic identity in the relationship between passion and school and sport burnout in adolescent athletes. A total of 403 (M ̅age=15.56±1.33) adolescent athletes, including 185 girls (M ̅age =15.65±1.34) and 218 boys (M ̅age =15.49±1.32) participated in the study.“Personal Information Form”,“Passion Scale”,“Athletic Identity Measurement Scale”,“Sports Burnout Inventory-Dual Career Form”and“School Burnout Inventory”were applied to participants. In the analysis of the data Bootstrap method was used to examine the significance of the total indirect effects between the variables included in the model with Structural Equation Modeling. As a result of the analyses, it was revealed that the direct effects of harmonious passion (β=0.11, p0.05).