Esnek çok işçili montaj hattı dengeleme problemi için karma tamsayılı programlama ve kısıt programlama modelleri
Mixed-integer programming and constraint programming models for the flexible multi-man assembly line balancing problem
  1. Tez No: 959693
  2. Yazar: ZEYNEP FİLİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAMLA KIZILAY, DOÇ. DR. ZEYNEL ABİDİN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, traktör montajı yapan bir firmadan esinlenilen, çok insanlı montaj hattı dengeleme problemi ele alınmıştır. Traktör firmasının, bir istasyonda birden fazla işçinin bulunabildiği mevcut bir montaj hattı incelenmiş ve hattın verimliliği artırılmaya çalışılmıştır. Problemin temel amacı istasyon sayısını en aza indirmektir. Problemde, işçilerin yapılacak işler için yetkinlik kısıtı bulunurken, bazı işler için de üretimde kısıtlı sayıda olan kaynakların kullanımı gerekmektedir. Problemdeki kritik bir nokta da işçilerin ardışık üç iş istasyonunda çalışmasına izin verilmesidir. Ele alınan problemi çözmek için yeni bir karma tam sayılı programlama (KTP) modeli önerilmiştir. Literatürden küçük test örnekleri elde edilmiş ve ele alınan problemin ek özellikleri dikkate alınarak değiştirilmiştir. Küçük örnekler için KTP modeli ile optimal sonuçlar elde edilmiştir. Problem NP-zor sınıfında olduğundan KTP modeli büyük boyutlu veri setleri için verilen zaman sınırı içerisinde optimal veya olurlu sonuçları elde edememektedir. Bu nedenle, problemi çözmek için kısıt programlama (KP) modeli uygulanmıştır. Elde edilen tüm çözümler birbirleriyle karşılaştırılarak analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda KP modelinin, problemin hem küçük hem büyük veri setlerinde kısa süreler içinde çok iyi sonuçlar elde ettiği ve KTP modelini domine ettiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses a multi-manned assembly line balancing problem, inspired by a company that assembles tractors. An existing assembly line in the tractor company, where multiple workers can be assigned to a single station, was examined, and efforts were made to improve its efficiency. The main objective of the problem is to minimize the number of workstations. In the problem, workers have eligibility constraints for certain tasks, and some tasks require the use of limited production resources. A critical point in the problem is that workers are allowed to work at most three consecutive workstations. To solve the addressed problem, a new mixed-integer programming (MIP) model was proposed. Small test instances from the literature were modified by incorporating the additional features of the problem. Optimal results were obtained using the MIP model on small instances. However, since the problem is NP-hard, the MIP model could not provide optimal or feasible solutions for large instances within the given time limit. Therefore, a constraint programming (CP) model was implemented to solve the problem. All solutions obtained were compared and analyzed. As a result of the analyses, it was observed that the CP model produced very good solutions in short times for both small and large instances and outperformed the MIP model.