Meme kanserlerinde tümör mikroçevresi ile prognostik parametreler arasındaki ilişkinin CD47, B7-H3 ekspresyonları ve mast hücre yoğunluğu üzerinden immunhistokimyasal olarak değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of the relationship between tumor microenvironment and prognostic parameters in breast cancer through CD47, B7-H3 expression and mast cell density
  1. Tez No: 959701
  2. Yazar: SEDANUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN OĞUZ YÜCEER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Meme kanseri kadınlarda görülen en sık malignitedir ve kansere bağlı ölümlerin %15,5'ini oluşturmaktadır. Meme kanseri için farklı tedavi seçenekleri mevcut olsa da özellikle üçlü negatif gruplarda bu seçenekler kısıtlıdır. Bu nedenle meme kanserinde her zaman yeni tedavi seçeneklerine ihtiyaç duyulmuştur. Son zamanlarda tümör mikroçevresi ve tümör arasındaki etkileşimler yeni tedavi seçenekleri oluşturması açısından dikkati çekmiştir. Tümörde ekspresyon gösteren immün sistemden kaçışı sağlayan CD (Cluster of differantiation) 47 ve immun kontrol noktası proteini olan B7-H3 üzerinden etki gösteren ilaçların klinik çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca tümör mikroçevresinde hem protümoral hem antitümöral özellikleri olduğu gösterilen mast hücreleri yer almaktadır. Bu çalışmada CD47, B7-H3 ekspresyon düzeyleri ile tümöre komşu alanlarda mast hücre yoğunluğunun prognostik faktörler, genel sağ kalım ve progresyonsuz sağ kalım ile ilişkileri araştırıldı. Çalışmaya 2015-2022 tarihleri arasında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı'nda meme rezeksiyon materyali bulunan 103 hasta dahil edildi. Olguların tamamı gözden geçirilerek 2019 Dünya Sağlık Örgütü kriterleri ile yeniden sınıflandı. Olgulara ait kesitlere CD47, B7-H3 ve mast hücrelerini değerlendirmek için CD117 boyaları immunhistokimyasal yöntem ile uygulandı. CD47 ekspresyonu düşük olan olgu sayısı 49 (%47,6) iken, yüksek ekspresyon gösteren olgu sayısı 54 (%52,4) olarak bulundu. CD47 ekspresyon düzeyinin yaş, menopoz durumu, cerrahi tipi, lokalizasyon, histolojik tip, fokalite, derece, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı, duktal karsinoma in situ varlığı, lobüler karsinoma in situ varlığı, ECOG (The Eastern Cooperative Oncology Group) performans skoru, tümör boyutu (pT), östrojen ve progesteron reseptör durumu ve HER2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) ile ilişkisinin olmadığı görüldü. Bunun yanında Ki67 proliferasyon indeksi, moleküler alt tip ve tümörü infiltre eden lenfosit (TİL) varlığı ile anlamlı düzeyde ilişkili idi. B7-H3 ekspresyon durumuna göre, olguların %51,5 (n=53)'i düşük ekspresyon grubunda, %48,5 (n=50)'i ise yüksek ekspresyon grubunda yer almaktadır. Ekspresyon düzeylerinin düzeyinin yaş, menopoz durumu, cerrahi tipi, lokalizasyon, histolojik tip, fokalite, derece, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı, duktal karsinoma in situ varlığı, lobüler karsinoma in situ varlığı, TİL varlığı, ECOG performans skoru, moleküler alt tip, tümör boyutu (pT), östrojen ve progesteron reseptör durumu ve HER2 durumu, Ki-67 proliferasyon indeksi ile ilişkisiz idi. Tümör çevresindeki mast hücre sayıları için uygulanan CD117 olguların %73,8 (n=76)'i düşük ekspresyon gösterirken, %26,2 (n=27)'si yüksek ekspresyon gösterdi. Ekspresyon düzeyleri yaş, menopoz durumu, cerrahi tipi, lokalizasyon, histolojik tip, fokalite, derece, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı, duktal karsinoma in situ varlığı, lobüler karsinoma in situ varlığı, TİL varlığı, ECOG performans skoru, moleküler alt tip, tümör boyutu (pT), östrojen ve progesteron reseptör durumu ve HER2 durumu, Ki-67 proliferasyon indeksi ile ilişkisiz idi. CD47 ve B7-H3 ekspresyonları arasında pozitif yönde ancak zayıf bir korelasyon saptanmıştır. Bu ilişki istatistiksel olarak sınırda anlamlılık göstermektedir. CD47 ile CD117 ekspresyon düzeyleri arasında herhangi bir anlamlı ilişki bulunmamıştır. B7-H3 ile CD117 ekspresyon düzeyleri arasında zayıf ve negatif yönde bir korelasyon saptanmıştır. Genel sağ kalım ve progresyonsuz sağ kalım ile yaş, menopoz durumu, cerrahi tipi, lokalizasyon, histolojik tip, fokalite, derece, lenfovasküler invazyon, lenf nodu metastazı, duktal karsinoma in situ varlığı, lobüler karsinoma in situ varlığı, TİL varlığı, ECOG performans skoru, moleküler alt tip, tümör boyutu (pT), östrojen ve progesteron reseptör durumu ve HER2 durumu, Ki-67 proliferasyon indeksi ve mast hücre yoğunluğu arasında anlamlı ilişki saptanmadı. CD47 ve B7-H3 ekspresyon düzeyleri ile genel sağ kalım ise anlamlı bir ilişkiye sahipti. CD47 ve B7-H3 ekspresyon düzeyleri ile progresyonsuz sağ kalım ve genel sağ kalım arasında anlamlı ilişkinin olması meme kanseri tedavilerinde bu proteinlere yönelik çalışmaların artması gerektiğini düşündürmüştür.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most common malignancy in women and accounts for 15.5% of cancer-related deaths. Although various treatment options exist for breast cancer, they are particularly limited in triple-negative groups. Therefore, there has always been a need for new therapeutic approaches. Recently, interactions between the tumor microenvironment and the tumor have attracted attention for their potential to yield novel treatments. Clinical trials are ongoing for agents targeting Cluster of Differentiation 47 (CD47), which mediates immune evasion, and B7-H3, an immune checkpoint protein, both of which are expressed by tumors. In addition, mast cells—shown to have both protumoral and antitumoral properties—are present in the tumor microenvironment. Our aim in this study was to investigate the relationships of CD47 and B7-H3 expression levels and mast cell density in peritumoral areas with prognostic factors, overall survival (OS), and progression-free survival (PFS). A total of 103 patients who underwent surgical resection for breast cancer at the Department of Medical Pathology, Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine between 2015 and 2022 were included. All cases were reviewed and reclassified according to the 2019 World Health Organization criteria. Immunohistochemistry (IHC) for CD47, B7-H3, and CD117 (to assess mast cells) was performed on tissue sections.The number of cases with low CD47 expression was 49 (47.6%), while 54 (52.4%) showed high expression. CD47 expression level was not associated with age, menopausal status, type of surgery, tumor location, histological type, focality, grade, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, presence of ductal carcinoma in situ, presence of lobular carcinoma in situ, Eastern Cooperative Oncology Group (ECOG) performance score, tumor size (pT), estrogen and progesterone receptor status, or HER2 (Human Epidermal Growth Factor Receptor 2) status. However, it was significantly associated with Ki-67 proliferation index, molecular subtype, and the presence of tumor-infiltrating lymphocytes (TILs). According to B7-H3 expression, 51.5% (n=53) of cases were in the low-expression group and 48.5% (n=50) were in the high-expression group. Expression levels were not associated with age, menopausal status, type of surgery, tumor location, histological type, focality, grade, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, presence of ductal carcinoma in situ, presence of lobular carcinoma in situ, presence of TILs, ECOG performance score, molecular subtype, tumor size (pT), estrogen and progesterone receptor status, HER2 status, or Ki-67 proliferation index. With respect to CD117 applied to quantify peritumoral mast cell counts, 73.8% (n=76) of cases showed low expression, while 26.2% (n=27) showed high expression. Expression levels were not associated with age, menopausal status, type of surgery, tumor location, histological type, focality, grade, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, presence of ductal carcinoma in situ, presence of lobular carcinoma in situ, presence of TILs, ECOG performance score, molecular subtype, tumor size (pT), estrogen and progesterone receptor status, HER2 status, or Ki-67 proliferation index.A positive but weak correlation was detected between CD47 and B7-H3 expression; this relationship showed borderline statistical significance. No significant association was found between CD47 and CD117 expression levels. A weak negative correlation was observed between B7-H3 and CD117 expression levels. No significant associations were found between OS and PFS and age, menopausal status, type of surgery, tumor location, histological type, focality, grade, lymphovascular invasion, lymph node metastasis, presence of ductal carcinoma in situ, presence of lobular carcinoma in situ, presence of TILs, ECOG performance score, molecular subtype, tumor size (pT), estrogen and progesterone receptor status, HER2 status, Ki-67 proliferation index, or mast cell density. However, CD47 and B7-H3 expression levels were significantly associated with overall survival. In conclusion, the significant associations between CD47 and B7-H3 expression levels and progression-free and overall survival suggest that further research targeting these proteins in breast cancer treatment is warranted.