Nevşehir ili barınak şartlarında, köpeklerde ishale neden olan Toxocara canis, Isospora canis ve Giardia intestinalis etkenlerine yönelik 5 yıllık retrospektif analiz
A five-year retrospective analysis of Toxocara canis, Isospora canis, and Giardia intestinalis as causing diarrhea in dogs under shelter conditionsin Nevşehir province
- Tez No: 959727
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKER ÇAMKERTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sunulan bu çalışma kendi bünyesinde çeşitli branşlarda görev almak üzere bulunan köpeklere eğitim veren Jandarma At ve Köpek Eğitim Merkezi Komutanlığı'nda (JAKEM) yapılmıştır. Bünyesinde 500'den fazla köpek (0-9 yaş aralığı) bulunmakla beraber gerektiği durumlarda köpeklerin muayene, tedavi ve koruyucu hekimliği, JAKEM içerisinde bulunan At/Köpek Muayene ve Tedavi Merkezi'nde görevli veteriner hekimlerce yapılmaktadır. Ocak 2020-Aralık 2024 yılları arasında ishal semptomu görülmesi üzerine tedavi amaçlı hayvan kliniğine gelen köpeklere dışkı muayenesi (natif ve flotasyon tekniği) yapılıp, mikroskopta incelenip, laboratuvar takip defterine işlenerek gerekli tedavilerine başlanmaktadır. Bu yıllar arasında toplamda 379 köpek kayıt altına alınmış olup, 303 adet (%79,94) köpeğin etken negatif, 76 adet (20,05) köpeğin ise paraziter yönden pozitif olduğu tespit edilmiştir. Pozitif çıkanlar arasından ise 30 köpekte Toxocara spp. (%7,91), 32 köpekte Isospora spp. (%8.44) ve 14 köpekte Giardia spp. (%3,69) tespit edilmiştir. Sonuç olarak, barınak şartlarında bulunan köpeklerde gastrointestinal parazitlerin varlığı kanıtlanmış fakat alınacak tedbirler ile bu oranın düşürülebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted at the Gendarmerie Horse and Dog Training Center Command, which provides training for dogs serving in various branches. The center houses more than 500 dogs aged between 0 and 9 years, and when necessary, the examination, treatment, and preventive healthcare of the dogs are performed by the veterinarians assigned to the Horse/Dog Examination and Treatment Center within the center. From January 2020 to December 2024, dogs presenting with symptoms of diarrhea were examined at the animal clinic for treatment purposes. Fecal examinations (using both direct smear and flotation techniques) were conducted, followed by microscopic examination, and the findings were recorded in the laboratory logbook, after which necessary treatments were initiated. A total of 379 dogs were recorded during these years, with 303 dogs (79.94%) testing negative for pathogens and 76 dogs (20.05%) testing positive for parasites. Among the positive cases, Toxocara spp. was found in 30 dogs (7.91%), Isospora spp. in 32 dogs (8.44%), and Giardia spp. in 14 dogs (3.69%). In conclusion, the presence of gastrointestinal parasites in shelter dogs has been confirmed, but it has been observed that this rate can be reduced with appropriate measures.