01.09.2022-30.04.2024 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde viral solunum yolu enfeksiyonu nedeni ile yatan hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients hospitalized due to viral respiratory tract infection in Ondokuz Mayıs University Pediatric Intensive Care Unit between 01.09.2022-30.04.2024
- Tez No: 959728
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİK YENER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışma, viral solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastanemizin çocuk yoğun bakım ünitesine yatırılan hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özelliklerini değerlendirmek, uygulanan tanı ve tedavi yaklaşımlarını ortaya koymak ve mortalite ile ilişkili risk faktörlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamıza, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'ne 1 Eylül 2022 ile 30 Nisan 2024 tarihleri arasında viral solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatırılan 133 hasta dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, başvuru zamanı, prematürite öyküsü, altta yatan hastalık varlığı, viral etken dağılımı, başvuru bulguları, laboratuvar değerleri, uygulanan solunum desteği türü, tedavi yaklaşımları ve mortalite durumu retrospektif olarak değerlendirildi. Tanısal doğrulamada moleküler yöntemler kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to evaluate the demographic, clinical and laboratory characteristics of patients admitted to our hospital's pediatric intensive care unit due to viral respiratory tract infection, to reveal the diagnostic and treatment approaches applied, and to determine the risk factors associated with mortality. Patients and Methods: 133 patients who were admitted to the Ondokuz Mayıs University Medical Faculty Hospital Pediatric Intensive Care Unit between September 1, 2022 and April 30, 2024 with the diagnosis of viral respiratory tract infection were included in our study. The patients' age, gender, admission time, history of prematurity, presence of underlying disease, distribution of viral agents, admission findings, laboratory values, type of respiratory support applied, treatment approaches and mortality status were evaluated retrospectively. Molecular methods were used for diagnostic confirmation.