Gebe kadınların beslenme durumları ile beslenme bilgisi ve akdeniz diyeti uyum düzeylerinin incelenmesi
Examination of pregnant women's nutritional status, nutritional information and mediterranean diet adapting levels
  1. Tez No: 961437
  2. Yazar: FEYZANUR ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİTNAT ŞULE ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, İstanbul'daki özel bir hastaneye başvuran gebe kadınların beslenme durumları, beslenme bilgi düzeyleri ve Akdeniz diyetine uyumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan çalışmaya 221 gönüllü gebe kadın dahil edilmiştir. Veriler; sosyo-demografik özellikler, antropometrik ölçümler, 24 saatlik besin tüketim kaydı, besin tüketim sıklığı, Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği ve MEDAS-14 ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Günlük enerji ve besin ögesi alımları BEBİS programı ile değerlendirilmiş ve Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2022 referans alınarak karşılaştırılmıştır. Çalışmada katılımcıların %53,4'ü Akdeniz diyetine orta düzeyde uyum gösterirken, %27,6'sı yüksek uyum, %19'u ise düşük uyum sergilemiştir. Beslenme bilgi düzeyine göre, %38'i düşük, %33,9'u orta, %28'i yüksek bilgi düzeyindedir. Ortalama MEDAS skoru 7,67±1,44; bilgi puanı ise 93,47±12,83 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the nutritional status, nutrition knowledge levels, and adherence to the Mediterranean diet among pregnant women who applied to a private hospital in Istanbul. Designed as a descriptive and cross-sectional study, it included 221 volunteer pregnant women. Data were collected using socio-demographic characteristics, anthropometric measurements, a 24-hour dietary recall, food frequency questionnaire, Nutrition Knowledge Level Scale, and the 14-item Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS-14). Daily energy and nutrient intakes were assessed using the Nutrition Information Systems (BEBIS) software and compared with the 2022 guidelines of the Turkish Dietary Guidelines (TUBER). Findings revealed that 53.4% of participants had moderate adherence to the Mediterranean diet, 27.6% had high adherence, and 19% had low adherence. Regarding nutrition knowledge, 38% of participants were classified as having low, 33.9% as moderate, and 28% as high knowledge levels. The mean MEDAS score was 7.67±1.44, while the mean nutrition knowledge score was 93.47±12.83.