Türkiye'deki akademik acil servislerin pediatrik hasta yönetimine hazırlık durumu
Readiness of academic emergency departments in Turkey for pediatric patient management
  1. Tez No: 959730
  2. Yazar: SEDA ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL PAMUKÇU GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışma, Türkiye'deki akademik erişkin acil servislerin pediatrik hasta yönetimine hazırlık düzeyini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çocuk hastaların erişkin hastalardan anatomik, fizyolojik ve psikolojik farklılıklar göstermesi, kritik olgu yönetimi açısından özelleşmiş altyapı, eğitimli personel ve uygun ekipman gereksinimini doğurmaktadır. Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı tipteki bu araştırma, Mayıs 2024- Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki tüm akademik acil servisler oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak, AAP, ACEP ve ENA tarafından oluşturulan 92 soruluk web tabanlı anket kullanılmış ve Weighted Pediatric Readiness Score (WPRS) skorlama sistemi kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Google Forms üzerinden gönderilen anketten toplanarak, IBM SPSS Statistics for Mac OS, sürüm 28 programına girilerek analiz edilmiştir. Bulgular: Türkiye'deki 121 akademik acil servisten 78 merkez çalışmaya dâhil edilmiştir. Katılımcı hastanelerin %57,7'sinde (n:45) ayrı bir çocuk acil servisi mevcutken, %25,6'sında (n:20) çocuk ve erişkin hastalar aynı alanda değerlendirilmektedir. Pediatrik acil bakım koordinatörü bulunan merkez oranı %44,9 (n:35) dur. Hastanelerin pediatrik hasta hazır bulunuşluk seviyesine dair ölçülen WPRS puanı ortalama (SS) değeri 62,37 (± 17,86) olarak hesaplanmıştır. Sonuç: Türkiye'de akademik acil servislerin WPRS puanı ortalaması (SS) 62,37 olarak hesaplanmıştır. Bu kurumların pediatrik hazırlık seviyelerinin ideal düzeyin altında olduğunu göstermektedir. Pediatrik alana özgü yeterlilik belgelendirme sisteminin eksikliği, kalite iyileştirme süreçlerinin sınırlı uygulanması ve pediatrik acil bakım koordinatörünün görevini yürütmesi için klinik dışı zaman tanınma oranının düşük olması dikkat çekmiştir. Pediatrik acil hizmetine erişim, ekipman ve donanım, insan gücü ve standartlara dayalı politika eksikliklerinin giderilmesi için ulusal düzeyde stratejik planlamalar gereklidir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the level of preparedness for pediatric patient management in academic adult emergency departments across Türkiye. The anatomical, physiological, and psychological differences between pediatric and adult patients necessitate specialized infrastructure, trained personnel, and appropriate equipment for the management of critical cases. Methods: This cross-sectional descriptive study was conducted between May 2024 and May 2025. The study population consisted of all academic emergency departments in Türkiye. Data were collected through a 92-item web-based survey developed by the American Academy of Pediatrics (AAP), the American College of Emergency Physicians (ACEP), and the Emergency Nurses Association (ENA). The Weighted Pediatric Readiness Score (WPRS) scoring system was used. The data obtained from the survey, distributed via Google Forms, were analyzed using IBM SPSS Statistics for Mac OS, version 28. Results: A total of 78 out of 121 academic emergency departments in Türkiye participated in the study. In 57.7% (n:45) of the participating hospitals, a separate pediatric emergency department was available, whereas in 25.6% (n:20), pediatric and adult patients were managed in the same area. The proportion of centers with a designated pediatric emergency care coordinator was 44.9% (n:35). The mean (SD) WPRS of the hospitals' pediatric readiness level was calculated as 62.37 (± 17.86). Conclusion: The mean (SD) WPRS of academic emergency departments in Türkiye was found to be 62.37, indicating that pediatric readiness levels remain below the ideal standard. Notable deficiencies included the absence of a pediatric-specific credentialing system, limited implementation of quality improvement processes, and low allocation of non-clinical time for pediatric emergency care coordinators. National-level strategic planning is essential to address gaps in access to pediatric emergency care, equipment and supplies, workforce, and policy development based on established standards.