Okul öncesi dönem çocuklarına yönelik güzel davranış (Adab-ı muaşeret) ölçeğinin geliştirilmesi
Development of good manners (Etiquette behaviors) scale for preschool children
  1. Tez No: 959743
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi eğitime devam eden çocuğu olan ebeveynlere yönelik çocuklarının sosyal becerilerine, ahlak ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak geçerli ve güvenilir bir ölçeğin geliştirilmesidir. Bu amaçla öncelikle madde havuzu (300) oluşturulmuştur. Sonrasında konu uzmanlarının görüşlerinden yola çıkarak yüzey ve kapsam geçerlik analizleri yapılmıştır. Analizler sonrası kalan 97 madde deneme formu şeklinde toplam 650 ebeveyne uygulanmıştır. Uygulamanın sonunda elde edilen verilerin analizinde SPSS 27.0 istatistik programından yararlanılmıştır. Ölçekteki her bir maddenin ölçme gücü madde-toplam korelasyonu bakılarak yapılmış düşük güvenirliğe sahip 52 madde ölçekten çıkarılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliğini belirlemek amacıyla yapılan açımlayıcı faktör analizi sonucunda toplam varyansın %49,88'ini açıklayan ve anlamlı olarak kabul edilen beş faktörlü, 45 maddeden oluşan bir yapı elde edilmiştir. Ölçeğin genelinden elde edilen Cronbach Alpha iç tutarlık katsayısı 0,89 olarak hesaplanmıştır. Bu haliyle ölçeğin yüksek derecede güvenilir olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to develop a valid and reliable Good Manners (Etiquette Behaviors) Scale 'parent form' that will contribute to the social skills, moral and cultural development of children attending preschool education. For this purpose, firstly, an item pool (300) was formed. Then, surface and content validity analyses were conducted based on the opinions of the experts. After the analyses, the remaining 97 items under 7 dimensions were applied to a total of 650 parents in the form of a trial form. SPSS 27.0 statistics program was used in the analysis of the data obtained at the end of the application. The measurement power of each item in the scale was determined by examining the item-total correlation, and 52 items with low reliability were removed from the scale. As a result of the exploratory factor analysis conducted to determine the construct validity of the scale, a structure consisting of 5 dimensions and 45 items with five factors that explained 49.88% of the total variance and was considered as statistically significant. The Cronbach Alpha internal consistency coefficient obtained from the overall scale was calculated as 0.89. In this form, it can be said that the scale is found highly reliable. Recommendations were made for future studies.