İleri baş postürü olan bireylerde postür düzeltici egzersizler sırasında odak yaklaşımların boyun bölgesi kas aktivasyonuna etkisi
The effect of focus of attention strategies on cervical muscle activation during postural correction exercises in individuals with forward head posture
- Tez No: 959742
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYİT ÇITAKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, baş öne postürü (BÖP) bulunan bireylerde, postür düzeltici egzersizler sırasında servikal hizalanmayı hedefleyen internal ve eksternal odak yaklaşımlarının boyun bölgesi kas aktivasyonu üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya, kraniovertebral açısı 50 dereceden küçük olan, yaş ortalaması 22,38 ± 3,67 yıl ve beden kitle indeksi ortalaması 22,92 ± 2,30 kg/m² olan 30 BÖP'lü birey dahil edildi. BÖP, fotogrametrik ölçüm yöntemi ile değerlendirildi. Katılımcılar, yüzüstü T egzersizi ve skapular retraksiyon (SR) egzersizi olmak üzere iki farklı postür düzeltici egzersizi; kontrol (servikal bölgeye herhangi bir düzeltme uyarısı verilmeden), internal odak ve eksternal odak olmak üzere üç farklı koşulda gerçekleştirdi. Egzersizler sırasında sternokleidomastoid (SKM), üst trapez (ÜT), orta trapez (OT), alt trapez (AT) ve serratus anterior (SA) kaslarının aktivasyon düzeyleri yüzeyel elektromiyografi (Noraxon, USA) ile ölçüldü. Değerlendirme sonunda, katılımcılara tercih ettikleri odak türü sorularak öznel odak eğilimleri belirlendi. T egzersizi sırasında, internal odak koşulunda SKM (p0.05). Eksternal odak yaklaşımı ise yalnızca SKM kasında belirgin bir aktivasyon artışı sağladı (p=0.002). Karşılaştırmalı analizlerde, OT kas aktivasyonu internal odakta eksternal odağa göre yüksek bulunurken (p0.05). SR egzersizi sırasında, internal odak ÜT aktivasyonunu azalttı (p=0.048), buna karşılık eksternal odak SA aktivasyonunda düşüş ile ilişkilendirildi (p=0.022). SR egzersizinde internal ve eksternal odak koşullarının birbirine üstünlüğü yoktu. T egzersizi sırasında ÜT/OT, ÜT/AT ve ÜT/SA oranlarında anlamlı bir değişiklik gözlenmezken, SR egzersizi sırasında internal odak altında ÜT/AT oranı anlamlı düzeyde azaldı (p=0.038). Bireylerin tercih ettikleri odak tipinin, gerçekte kas aktivasyonu açısından en etkili olan odak tipiyle örtüşmediği görüldü. Bu sonuçlar, internal odak yaklaşımının boyun bölgesi kas aktivasyonlarını artırarak BÖP rehabilitasyonunda potansiyel olarak daha etkili bir strateji olabileceğini göstermekteydi. Ayrıca, odak türlerinin etkisinin egzersizin türüne göre değiştiği görüldü. Dolayısıyla, odak stratejilerinin etkinliğinin egzersizin yapısına, hedeflenen kas grubuna ve uygulama biçimine bağlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of internal and external focus approaches targeting cervical alignment during postural corrective exercises on neck muscle activation in individuals with forward head posture (FHP). This study included 30 individuals with FHP, characterized by a craniovertebral angle of less than 50 degrees, with a mean age of 22.38 ± 3.67 years and a mean body mass index of 22.92 ± 2.30 kg/m². Participants performed two different posture correction exercises, namely the prone T exercise and the scapular retraction (SR) exercise, under three different conditions: control (without any corrective cue to the cervical region), internal focus, and external focus. During the exercises, activation levels of the sternocleidomastoid (SCM), upper trapezius (UT), middle trapezius (MT), lower trapezius (LT), and serratus anterior (SA) muscles were measured using surface electromyography (Noraxon, USA). At the end of the assessment, participants were asked to indicate their preferred focus type to determine their subjective focus tendencies. During the T exercise, activation of the SCM (p0.05). The external focus approach elicited a significant activation increase only in the SCM muscle (p=0.002). Comparative analyses revealed that MT muscle activation was significantly higher under internal focus compared to external focus (p0.05). During the SR exercise, internal focus decreased UT activation (p=0.048), whereas external focus was associated with a decrease in SA activation (p=0.022). There was no superiority between the internal and external focus conditions during the SR exercise. While no significant changes were observed in the UT/MT, UT/LT, and UT/SA ratios during the T exercise, the UT/LT ratio significantly decreased with the internal focus during the SR exercise (p=0.038). The preferred focus type of participants did not correspond with the focus type that was actually most effective in terms of muscle activation. These results suggest that the internal focus approach may be a potentially more effective strategy in FHP rehabilitation by increasing neck muscle activation. Additionally, the influence of focus types differed based on exercise selection. Consequently, the efficacy of focus strategies appears to be influenced by exercise design, specific muscles targeted, and implementation method.