Antrenörlerin tükenmişlik düzeylerini öngörmede mükemmeliyetçilik düzeyleri ve stresle baş etme stratejilerinin rolünün incelenmesi
Examining the role of perfectionism levels and stress coping strategies in predicting coaches' burnout levels
- Tez No: 959755
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KIZILET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada antrenörlerin tükenmişlik düzeylerini öngörmede mükemmeliyetçilik düzeyleri ve stresle baş etme stratejilerinin rolünün incelenmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda öncelikle literatürdeki kavramlar araştırılmış, tanımlar ortaya konmuştur. Kavramlar bir biri ile ilişkisel olarak açıklanmış ve araştırmanın problemi olan antrenörlerin tükenmişlik düzeyleri mükemmeliyetçilik ve stresle baş etme açısından ele alınmış bu neticede elde edilen bulgular sunulmuştur. Antrenörlük doğası gereği çok yönlü olmasından kaynaklı oldukça stresli ortamlarda çalışmayı gerektiren aynı zamanda başarıyı hedeflediği için mükemmeliyetçilik ile de iç içe geçen bir meslektir. Bu durumda yoğun stres, kaygı ile baş etme stratejilerinin uygulanabiliyor olması, mükemmeliyetçilik konusunda farkındalık gibi beceriler tükenmişlik sendromu için önleyici olabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the role of perfectionism levels and stress coping strategies in predicting burnout levels of coaches. In this context, concepts in the literature were first investigated and definitions were presented. Concepts were explained in relation to each other and the burnout levels of coaches, which is the problem of the study, were addressed in terms of perfectionism and coping with stress. Coaching is a profession that requires working in very stressful environments due to its multifaceted nature and is also intertwined with perfectionism since it aims for success. In this case, being able to apply strategies to cope with intense stress and anxiety, and skills such as awareness of perfectionism can be preventive for burnout syndrome.