Vestibüler disfonksiyonu olan hastalarda düşme riskinin değerlendirilmesi
Evaluation of fall risk in patients with vestibular dysfunction
- Tez No: 959754
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı vestibüler disfonksiyonu olan genç erişkin hasta grubunda düşme riskini değerlendirmektir. Çalışmaya Videonistagmografi ile tanılanmış BPPV, bilateral vestibüler hipofonksiyon ve unilateral vestibüler hipofonksiyonu (BVH ve UVH) yaş ortalamaları 43 olan, 149 hasta gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılara VNG sonrası kafa itme testi, unterberger, romberg, dinamik görme keskinliği, kova testleri, tandem, semitandem gözler açık/kapalı duruş testleri, tek ayak üzerinde gözler açık/kapalı duruş testi ile birlikte Baş Dönmesi Engellilik envanteri (DHI), Berg Denge Ölçeği (BBS), Dinamik Yürüyüş İndeksi (DGI) ve Düşme Riski-Öz Değerlendirme ölçeği (DRÖ-DÖ) uygulanmıştır. Çalışmaya katılan hastaların vestibüler patolojilerine ilişkin bulgular değerlendirildiğinde, sırası ile en sık görülen tanının unilateral vestibüler hipofonksiyon, bilateral vestibüler hipofonksiyon ve BPPV olduğu belirlenmiştir. Katılımcılar cinsiyete göre bakıldığında DRÖ-DÖ, DHI, DGI ölçeklerinde kadın hastalarda anlamlı düzeyde düşme riskinin daha yüksek olduğu sonucu elde edilmiştir. DGI ve BBS skorları erkek hastalarda düzeyde daha yüksek bulunmuştur ancak BBS'de elde edilen fark anlamlı değildir. Dinamik görme keskinliği, unterberger, tandem duruş gözler açık ve gözler kapalı testlerinde de anlamlı bir fark görülmemiştir (p > 0.05). BVH ve UVH olan hastalarda düşme riski değerlendirildiğinde DRÖ-DÖ, DHI, DGI ve BBS karşılaştırıldığında tüm parametrelerde anlamlı sonuç elde edilmiştir. BPPV olan hastalara bakıldığında ise DRÖ-DÖ ile BBS arasında negatif, DHI ile BBS arasında negatif, BBS ile DGI arasında pozitif ama anlamlı olmayan sonuçlar görülürken diğer parametrelerde anlamlı bir sonuç elde edilmiştir. Vestibüler disfonksiyon grupları yapılan değerlendirme ve ölçeklerle kendi aralarında karşılaştırıldığında Unterberger testi haricindeki parametrelerde anlamlı bir fark elde edilememiştir. Çalışma sonucunda vestibüler disfonksiyonu olan genç erişkin bireylerde düşme riskinin anlamlı bir şekilde arttığı ve daha yüksek bulunduğu, düşme riskinin kapsamlı değerlendirilmesinde vestibüler sistem değerlendirilmesinin önemli bir yere sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the risk of falls in a group of young adult patients with vestibular dysfunction. A total of 149 patients with BPPV, bilateral vestibular hypofunction and unilateral vestibular hypofunction (BVH and UVH) diagnosed with Videonystagmography and with an average age of 43 participated voluntarily in the study. After VNG, the participants were subjected to head thrust test, Unterberger, Romberg, dynamic visual acuity, bucket tests, tandem, semitandem eyes open/closed stance tests, eyes open/closed stance test on one leg, along with Dizziness Handicap Inventory (DHI), Berg Balance Scale (BBS), Dynamic Gait Index (DGI) and Fall Risk Self-assessment Scale (FRS-DS). When the findings regarding the vestibular pathologies of the patients participating in the study were evaluated, it was determined that the most common diagnoses were unilateral vestibular hypofunction, bilateral vestibular hypofunction and BPPV, respectively. When the participants were examined according to gender, it was found that the risk of falling was significantly higher in female patients in the FRS-DS, DHI and DGI scales. DGI and BBS scores were found to be higher in male patients, but the difference obtained in BBS was not significant. There was no significant difference in dynamic visual acuity, unterberger, tandem stance eyes open and eyes closed tests (p>0.05). When the risk of falling was evaluated in patients with BVH and UVH, significant results were obtained in all parameters when FRS-DS, DHI, DGI and BBS were compared. When looking at patients with BPPV, negative results were observed between FRS-DS and BBS, negative between DHI and BBS, positive but non-significant results were observed between BBS and DGI, while significant results were obtained in other parameters. When the vestibular dysfunction groups were compared among themselves with the evaluations and scales, no significant difference was found in the parameters except the Unterberger test. As a result of the study, it was concluded that the risk of falling was significantly increased and higher in young adult individuals with vestibular dysfunction, and that the vestibular system evaluation has an important place in the comprehensive assessment of fall risk.