HIV ile yaşayan kişilerde deprem sonrası antiretroviral tedavi uyumu ve tedavi uyumunu etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of post-earthquake antiretroviral treatment adherence and factors affecting treatment adherence in people living with HIV
  1. Tez No: 959759
  2. Yazar: NECAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇABALAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Human immunodeficiency virus (HIV) nedeniyle antiretroviral tedavi (ART) alan ve depremi yaşayan hastaların deprem sonrası ART uyumunun ve tedavi uyumunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tipte bir anket çalışmasıdır. Çalışmaya Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji polikliniğinde HIV tanısıyla takip edilen, ART alan ve depremi yaşayan 98 hasta dâhil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik-klinik özelliklerini içeren anket, İlaç Uyumunu Bildirim Ölçeği (İUBÖ) ve Boratav Depresyon Tarama Ölçeği (Bordepta) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen hastaların %78,6'sı erkek, %21,4'ü kadındı. Yaş ortalaması 41,3 ± 12,7 (22-76) yıldı. Hastaların deprem öncesi ve deprem sonrası İUBÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmadığı saptandı (p=0,088). Hastaların 74'ünün (%75,5) depremden sonra ilaca hiç ara vermediği tespit edildi. Fakat çoklu partneri olanlarda, çocuğu olmayanlar ve ko-enfeksiyonu olanlarda ilaç uyumu düşük bulundu (sırasıyla p=0,013, p=0,029, p=0,015).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to evaluate the post-earthquake ART compliance of patients who were receiving antiretroviral treatment (ART) due to human immunodeficiency virus (HIV) and who experienced an earthquake, and the factors affecting treatment compliance. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional survey study. 98 patients who were followed up with HIV diagnosis in Hatay Mustafa Kemal University Hospital Infectious Diseases and Clinical Microbiology outpatient clinic, who were receiving ART and experienced the earthquake were included in the study. A questionnaire including sociodemographic-clinical characteristics, Medication Adherence Reporting Scale (MARS) and Boratav Depression Screening Scale (Bordepta) were applied to the participants. Results: Of the patients included in the study, 78.6% were male and 21.4% were female. The mean age was 41.3 ± 12.7 (22-76) years. It was found that there was no statistically significant difference between the mean IUBQ scores of the patients before and after the earthquake (p=0.088). It was determined that 74 (75.5%) of the patients did not interrupt their medication after the earthquake. However, medication adherence was found to be lower in patients with multiple partners, those without children and those with co-infection (p=0.013, p=0.029, p=0.015, respectively).