Tam ark implant üstü restorasyonlar için farklı üretim teknolojisine sahip üç boyutlu yazıcılarla üretilen reçine modellerin doğruluk ve hassasiyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of accuracy and precision of resin models fabricated using different 3D printing technologies for full-arch implant-supported restorations
  1. Tez No: 959777
  2. Yazar: GONCA ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ÇAĞLAR BURSA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Son yıllarda diş hekimliği alanındaki dijital dönüşümün önemli bir parçası olan üç boyutlu yazıcı teknolojileri, karmaşık anatomik yapıların hassas üretimini mümkün kılarak, özellikle implant destekli rehabilitasyonların planlama ve üretim süreçlerinde önemli bir araç haline gelmiştir.Bu alanda vat fotopolimerizasyon esaslı yazıcı sistemleri oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu üretim çeşitliliğinin, modellerin doğruluğu üzerindeki etkisi hâlâ tartışmalıdır. Bu çalışmada, tam dişsiz ve 4 adet kemik seviyesi implant (Bioinfinity,UMG, Türkiye) bulunan epoksi modelden elde edilen referans alçı model endüstriyel optik tarayıcı (Solutionix C500,Medit,Kore) ile dijitalize edildi.Ardından tasarımı yapılan model DLP (S), MSLA (U), LCD (H) şeklinde üç farklı vat fotopolimerizasyon teknolojisine sahip yazıcı ile aynı fotopolimer reçine (PowerResin,3bfab, Türkiye) kullanılarak üretildi (n=45) . Üretilen modellerden elde edilen STL dosyaları, Geomagic Control X (v2022, 3D Systems, ABD) yazılımı aracılığıyla referans STL verisiyle karşılaştırıldı. Karşılaştırmalar, karekök ortalama karesi (RMS) değerleri, üç boyutlu renk haritaları, implantlar arası mesafe ölçümü (DİM), implantlar arası açısal değişimler (ADEV) ve bireysel implant açısal değişimleri (ANG) parametrelerine esasen yapıldı. Aynı zamanda, klinik olarak kritik öneme sahip olan üretim hassasiyeti de bu veriler doğrultusunda analiz edildi. İstatistiksel analizler NCSS 2007 (Kaysville, Utah, USA) yazılımı ile gerçekleştirildi; Shapiro-Wilk testi, one-way ANOVA ve tukey testleri uygulandı. Çalışmada RMS ölçümünde gruplar arasında anlamlı farklılıklar gözlendi .
Özet (Çeviri)
In recent years, three-dimensional printer technologies, which constitute a significant part of the digital transformation in the field of dentistry, have become an essential tool in the planning and manufacturing processes of implant-supported rehabilitations by enabling the precise fabrication of complex anatomical structures. In this domain, printer systems based on vat photopolymerization are widely utilized. However, the impact of this diversity in production technologies on the accuracy of the models remains a matter of debate. In this study, a reference gypsum model was obtained from an epoxy model representing edentulous jaw with four bone-level implants (Bioinfinity, UMG, Turkey), and digitized using an industrial optical scanner (Solutionix C500, Medit, Korea). The designed model was subsequently fabricated using three different vat photopolymerization technologies—DLP (S), MSLA (U), and LCD (H)—with the same photopolymer resin (PowerResin, 3bfab, Turkey) (n=45). The STL files obtained from the fabricated models were compared with the reference STL data using Geomagic Control X software (v2022, 3D Systems, USA). The comparisons were based on root mean square (RMS) error values, three-dimensional color mapping, inter-implant distance measurements (DİM), inter-implant angular deviations (ADEV), and individual implant angular deviations (ANG). Additionally, production precision, which is of critical clinical importance, was analyzed based on these parameters. Statistical analyses were performed using NCSS 2007 software (Kaysville, Utah, USA), applying the Shapiro-Wilk test, one-way ANOVA, and Tukey post hoc tests. The study revealed statistically significant differences among groups in RMS measurements.