SLR based partıtıonıng on multı-dıe FPGA chıps
Çok kalıplı FPGA yongaları için SLR tabanlı bölümleme
- Tez No: 959823
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Son yıllarda, donanım hızlandırma teknolojilerindeki dönüştürücü gelişmeler, özellikle Alan Programlanabilir Kapı Dizileri (FPGA'lar), yapay zeka (AI), makine öğrenimi (ML), büyük veri analitiği ve yüksek performanslı bilgi işlem (HPC) alanlarındaki hesaplama yoğunluklu uygulamaların performansını önemli ölçüde artırmıştır. Ancak, FPGA tabanlı sistemlerin ölçeği ve karmaşıklığı arttıkça, çipler arası iletişim, kaynak bölümlendirme ve çoklu kalıp FPGA'larının verimli kullanımı gibi zorluklar ortaya çıkmıştır. Bu tez, çoklu kalıp FPGA çipleri için SLR tabanlı bölümlendirmeyi desteklemek üzere Yüksek Seviyeli Sentez (HLS) derleyicisini geliştirerek bu zorlukları ele almaktadır. Önemli katkılar arasında Süper Mantık Bölgesi (SLR) kısıtlamalarına göre uyarlanmış bir bölümlendirme algoritmasının geliştirilmesi yer almaktadır. Ek olarak, otomatik boru hattı ve veri yolu genişliği dönüşümü gibi verimli kaynak kullanım teknikleri kullanılarak, çoklu kalıp mimarilerindeki zamanlama ve yönlendirme darboğazlarının üstesinden gelmek hedeflenmiştir. Önerilen metodolojiler Xilinx Virtex UltraScale+ FPGA'larda doğrulanmıştır. Bu çalışma FPGA bölümleme tekniklerinin ilerlemesine katkıda bulunmaktadır ve çoklu kalıp mimarilerinde donanım hızlandırmayı optimize etmeyi hedefler.
Özet (Çeviri)
In recent years, transformative advancements in hardware acceleration technologies, particularly Field-Programmable Gate Arrays (FPGAs), have significantly enhanced the performance of compute-intensive applications in artificial intelligence (AI), machine learning (ML), big data analytics, and high-performance computing (HPC). However, as the scale and complexity of FPGA-based systems increase, challenges such as inter-chip communication, resource partitioning, and efficient utilization of multi-die FPGAs have become critical issues. This thesis addresses these challenges by enhancing a state-of-the-art High-Level Synthesis (HLS) compiler to support Super Logic Region (SLR) -based partitioning for multi-die FPGA chips. Key contributions include the development of a partitioning framework tailored to SLR constraints. Additionally, efficient resource utilization techniques, such as automated pipelining and bus-width conversion, are proposed to overcome timing and routing bottlenecks in multi-die architectures. The proposed methodologies are validated on Xilinx Virtex UltraScale+ FPGAs. This study contributes to advancing FPGA partitioning techniques and presents a comprehensive framework for optimizing hardware acceleration in multi-die architectures.