Relationship between remote work and organizational commitment: A bibliographic study
Uzaktan çalışma ile organizasyonel bağlılık arasındaki ilişki: Bir kaynakça çalışması
  1. Tez No: 750087
  2. Yazar: ORKUN ORBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Uzaktan çalışma, çalışanların evlerinden veya ofis dışındaki bir yerden çalışacak şekilde düzenlenmesidir. Uzaktan çalışma bir süredir var olmasına rağmen, son yıllarda en popüler çalışma yöntemlerinden biri haline geldi. Özellikle, COVID-19 pandemisinin ortaya çıkması, tamamen uzaktan ve hibrit çalışma programlarına geçişi hızlandırdı. Uzaktan çalışmanın ve esnek çalışma programlarının popülaritesindeki artış, bu konuyu araştırmacılar arasında özellikle ilgi çekici hale getirdi. Bu çalışma, araştırmacılara bu alanda yapılmış geçmiş araştırmaların geniş bir görünümünü sunmayı ve daha önceki bulguları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Şeffaflık ve tekrarlanabilirlik sağlamak için bibliyometrik ağ analizine dayalı sistematik bir literatür taraması (SLT) metodolojisi benimsenmiştir. Sonuç olarak, konuyla yakından ilgili doksan beş makale tespit edilmiştir.“Uzaktan çalışmanın örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri”ile yakından ilgili makalelerin %48.4'ünün 2020 yılı ve sonrasında yayınlandığı tespit edilmiştir. Makale yayınlayan yazarların %93'ü bu konuda tek bir makale yayınlamıştır. Bu konuya en çok katkıda bulunan beş ülke Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Hollanda, Almanya ve İtalya'dır. Yıllar geçtikçe, tele-çalışma ve telekomünikasyon anahtar kelimelerinin popülaritesi azalırken uzaktan çalışmanın popülaritesi artmıştır. Bu konuda ortaklaşa yazılan makaleler genellikle aynı organizasyonda çalışan yazarlar tarafından kaleme alınmıştır. Farklı kümelerdeki makalelerin, uzaktan çalışmanın etkileri konusunda farklı bakış açılarına sahip olduğu görülmüştür. Bu tezin bulguları, ortaya çıkan bu çalışma alanındaki çoklu alt temaların izlerini ortaya çıkararak bu literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Remote working is the arrangement of employees to work from their home or a location outside the office. Although remote working has been around for some time, it has become one of the most popular working methods in the last couple of years. Notably, the emergence of the COVID-19 pandemic has accelerated the switch to fully remote and hybrid working schedules. The recent increase in the popularity of remote work and flexible working schedules has made this topic especially interesting among researchers. This study aims to provide researchers with a broad view of the past research and uncover the previous findings. A systematic literature review (SLR) methodology based on bibliometric network analysis is embraced to provide transparency and reproducibility. As a result, ninety-five articles were identified as closely related to the subject on hand. It has been found that 48.4% of the articles closely related to the“effects of remote working on organizational commitment”were published during and after 2020. The top five countries contributing to this topic are the United States, the United Kingdom, The Netherlands, Germany, and Italy. Over the years, the popularity of the keywords telework and telecommuting has decreased, while the popularity of the keyword remote work has increased. The articles written jointly on this subject are generally collaborated by the authors in the same organization. The articles on different citation clusters have different takes on the subject regarding the effects of remote work. The findings of this thesis contribute to this literature by uncovering the tracks of multiple sub-themes within this emergent field of study.