PISA 2022 değerlendirmesinde başarılı ülkelerin eğitimde teknoloji ve yapay zekâ entegrasyonu: Singapur, Japonya, Güney Kore, Estonya ve Kanada
Technology and artificial intelligence integration in education in top-performing countries of the PISA 2022 assessment: Singapore, Japan, South Korea, Estonia, and Canada
- Tez No: 959822
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, PISA 2022 sonuçlarında başarılı beş ülkenin (Singapur, Japonya, Güney Kore, Estonya ve Kanada) eğitim sistemlerindeki dijital dönüşüm stratejilerini ve yapay zekâ uygulamalarını karşılaştırmalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemleri kapsamında doküman analizi tekniği ile yürütülmüştür. Çalışma kapsamında, söz konusu ülkelerin ulusal yapay zekâ strateji belgeleri, eğitim bakanlığı raporları ve uluslararası kuruluşların yayınları dahil olmak üzere toplam 13 resmî web sitesi, 274 lisansüstü tez, 118 makale, 56 rapor ve 81 uluslararası anlaşma metni, içerik analizi tekniği ile sistematik olarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde kullanılan içerik analizi tekniği için; 5 kategori (tema) ve 10 kod belirlenmiştir. Araştırma bulguları, başarılı ülkelerin eğitimde dijital dönüşüm için dört ortak strateji izlediğini ortaya koymaktadır: (1) erken yaşta dijital okuryazarlık eğitimi, (2) öğretmen eğitiminde teknoloji entegrasyonu, (3) kamu-özel sektör iş birlikleriyle geliştirilen yapay zekâ çözümleri ve (4) veriye dayalı eğitim politikaları. Özellikle Estonya'nın 'e-Estonia' vizyonu ve Singapur'un 'Learn for Life' yaklaşımı, ulusal düzeyde planlanan bütüncül stratejilerin başarılı örnekleri olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, Türkiye'nin FATİH Projesi ve benzeri dijital dönüşüm girişimleri için önemli çıkarımlar sunmaktadır. Bulgular, teknoloji yatırımlarının yanı sıra öğretmen eğitimi ve müfredat uyumunun kritik önemine işaret etmektedir. Araştırma, eğitimde yapay zekâ uygulamalarının geliştirilmesi için politika yapıcılara yol gösterici öneriler sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study AIms to comparatively examine the digital transformation strategies and artificial intelligence (AI) applications in the education systems of five high-performing countries (Singapore, Japan, South Korea, Estonia, and Canada) based on the PISA 2022 results. The research was conducted using qualitative research methods, specifically document analysis. Within the scope of the study, a total of 13 official websites (including national AI strategy documents, ministry of education reports, and publications by international organizations), 274 postgraduate theses, 118 articles, 56 reports, and 81 international agreement texts were systematically analyzed using content analysis techniques. For the content analysis, five categories (themes) and ten codes were identified. The research findings reveal that successful countries follow four common strategies for digital transformation in education: (1) early-age digital literacy education, (2) technology integration in teacher tralning, (3) AI solutions developed through public-private partnerships, and (4) data-driven education policies. In particular, Estonia's“e-Estonia”vision and Singapore's“Learn for Life”approach stand out as successful examples of holistic, nationally planned strategies. This study provides important insights for Turkey's FATİH Project and similar digital transformation initiatives. The findings highlight the critical importance of teacher tralning and curriculum alignment alongside technological investments. The research alms to offer policy recommendations to guide the development of AI applications in education.